Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

KOCAELİ TRABZON KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Dernek

Kahvaltıda Buluştuk

Trabzonlular Derneği yönetimi olarak , pandemi kısıtlamalarının sona ermesi sonrasında eski yöneticilerimiz ve üyelerimiz ile kahvaltıda bir araya geldik.

Kocaeli Trabzonlular Derneği yönetimi olarak , düzenlediğimiz kahvaltı organizasyonunda eski yöneticilerimiz ve üyelerimiz ile bir araya geldik. Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan lokalde gerçekleşen etkinlikte dernek başkanımız Fuat Ayar ve yönetimimiz, eski yöneticilerimiz ile birlikte fikir alışverişinde bulundu. Pandemi kısıtlamalarının sona ermesinin ardından düzenlediğimiz  bu organizasyonda yapılması hedeflenen çalışmalar konusunda Başkanımız Ayar, bilgiler verdi.

AĞAOĞLU DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Trabzon’un kurtuluş yıldönümü kapsamında Düzenlediğimiz etkinlikler kapsamında Kocaeli’ ye geldi.

Derneğimizi ziyaret eden Ağaoğlu taraftarlarla buluştu. Ağaoğlu için dernek binamız önünde toplanan Trabzonspor’un Kocaelili taraftarları, Ağaoğlu’nu meşaleler ve tezahüratlarla karşıladı. Taraftarlarla sohbet eden Ağaoğlu, daha sonra tek tek bordo-mavili takımın taraftarlarının formalarını imzaladı.

Ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, “Bizim de kurtuluş yıl dönümümüz. Bu anlamlı günde sizlerle beraber olmaktan son derece mutluyum. Ama burada güzel olan, bizi farklı kılan şey Trabzon’un kurtuluşu Trabzonsporlular ile kutlanıyor.

Bugün başka bir ilin kurtuluş kutlamalarına gitseniz o ilin formasını nadir görürsünüz. İstanbul’un kurtuluş yıldönümünde 8 ayrı forma görürsünüz, Ankara’nın kuruluşunda farklı formalar görürsünüz. Bazı illerde hiç forma görmezsiniz. Ama Trabzon’un önemli günleri ne zaman olursa olsun, hep Trabzonspor forması ile kutlanır. Onun için bugünü ayrı ve özellikli kılan da sizlerin üzerinde bordo-mavi formalar. Geldiğiniz için, beni davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.


Gözlerimiz Dünyagöz’e emanet

Kocaeli’nde yaşayan Trabzonluları bir çatı altında toplayan Derneğimiz ile Dünyagöz İzmit Hastanesi arasında protokol imzalandı.

Dünyagöz ile Kocaeli Trabzonlular Derneği arasında hizmet anlaşması protokolüne imza atıldı. Kocaeli Trabzonlular Derneği’nin ev sahibinde gerçekleştirilen imza töreni ile artık dernek üyeleri, çalışanları ve birinci derece yakınları, Dünyagöz’ ün sunduğu gelişmiş göz sağlığı hizmetlerinden faydalanabilecekler. İmzalanan protokolün ardından açıklamalarda bulunan Dünyagöz İzmit Hastane Müdürü Sevim Aydın, “Değerli Kocaeli Trabzonlular Derneği Başkanı Dr. Fuat Ayar’a bugün bizleri Trabzon’un ünlü misafirperverliğine yakışır bir şekilde ağırladıkları için teşekkür etmek istiyorum. Dünyagöz Hastaneler Grubu olarak, İzmit’te gerçekleştirdiğimiz hizmet protokollerine bugün bir yenisini daha ekliyoruz. Artık Kocaeli Trabzonlular Derneği üyeleri, çalışanları ve birinci dereceden yakınları; muayene, tetkik, özellikli ameliyat, lazer ameliyatı ve diğer genel ameliyatlardan indirimli olarak faydalanabilecekler. Dernek üyeleri ve ailelerine, uzman hekimlerimiz aracılığı ile dünya standartlarında göz sağlığı hizmeti sunacak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Anlaşmanın imzalanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.


16’ncı olağan genel kurulumuzu Yahya Kaptan’da bulunan dernek binasında gerçekleştirdik.

Kongremizde tek aday olan Dr. Fuat Ayar derneğimizin yeni başkanı seçildi. 500 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongreye AK Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Büyükşehir Belediyesi Bölge Koordinatörü Abdullah Köktürk, Derince Eski Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sami Durmuşoğlu kongrede yaptığı konuşmada “ Bu dernek tam anlamı ile faaliyette değilken, Murat Özdağ başkanımızla başlayıp Özcan başkanla başlayıp, bu dernek binasını bırakmak bizlere nasip oldu. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Kırdıklarımızda, yanlış yapmış olduğumuzda olmuştur. Fakat bilerek ve isteyerek kimseyi kırmak istemedim. Hep bir hayalim vardı. 10 yıl başkan olmak için uğraştım. Benden önceki başkanlar nasıl benim yanımda olduysa, bende bu derneğin bundan sonra bir neferiyim. İyi ki annem ve babam Trabzonlu, ben de Trabzonluyum.

BİZE HER YER TRABZON

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu “ Trabzon’da değişmeyen tek şey Trabzonlulardır. Bize her yer Trabzon. Dünya’nın neresine gidersek gidelim, orası bizim için Trabzondur. Sami başkanımıza yapmış olduğu güzel çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Bayrağı devir alan yeni başkanım Fuat bey de bayrağı en yukarı taşıyacaktır.

SAFKAN TRABZONLUYUM

AK Parti Milletvekili Kocaeli Emine Zeybek ise “ Ben safkan bir Trabzonluyum. Her zaman memleketimle gurur duyuyorum. Fakat Kocaeli’nde büyüdüm. Önce 41, sonra 61. Bize her yer Trabzon. Sami başkanımızın üstün başarılarından dolayı tebrik ediyorum, yeni başkanımıza ve yönetimine de başarılar diliyorum” dedi.

TOPLUMUN HER KESİMİNE DOKUNACAĞIZ

Derneğimizin yeni Başkanı Dr. Fuat Ayar “ Toplumumuzun her kesimine dokunmaya çalışacağız. Kentimizin en önemli STK’sı olmak için çalışmalarımızı yürüteceğiz ve bu hedefimize ulaşacağız. Üyelerimiz için öğrenciler için gençlerimiz için yönetim kurumumuzla birlikte görev süremiz boyunca çalışmalarımızı yürüteceğiz” şeklinde konuştu.


Tanıtım Günleri

Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Trabzonlular Derneği işbirliği ile Uluslararası Fuar Merkezi’nde 7-10 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Trabzon Tanıtım Günleri, sona erdi. Adeta küçük bir Trabzon’un oluşturulduğu programın son gününde Kocaeli’nin dört bir yanından vatandaşlar Trabzon tanıtım günlerine akın etti.

VATANDAŞLAR SON GÜN AKIN ETTİ
Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu Kocaeli’de konseptiyle hayata geçirdiği tanıtım günlerinin yeni yıldaki ilk etkinliği Trabzon ili ile devam etti. Bu yıl ikincisinin düzenlendiği Trabzon Tanıtım Günleri’nin son gününde Kocaelili vatandaşlar etkinliğe yoğun ilgi gösterdi.

“MEMLEKETİMİZE GİTMİŞ GİBİ OLDUK”
Trabzon Tanıtım günlerinde peştamal, dolaylık, sürmene bıçağı, mısır ekmeği, çay, tereyağı, peynir gibi birçok yöresel ve kültürel ürünler sergilendi. Yöresel ürünlerin tanıtıldığı, kültürel öğelerin sergilendiği stantlarda Trabzon’a ait her şey vatandaşlara sunuldu. Kocaeli’den ve çevre illerden gelen Trabzonlu vatandaşlar, tanıtım günleri ile memleketlerine gitmiş gibi olduklarını ifade etti. Kocaelili vatandaşlar ise Trabzon’u her yönüyle tanıma fırsatı buldu.

“İYİ Kİ VARSIN EREN”
Trabzon tanıtım günleri etkinliğinde hain terör saldırısında şehit olan Eren Bülbül unutulmadı. Kocaeli Trabzonlular Derneği standında “Eren için bir söz bırak” etkinliği yapıldı. Fuara katılan vatandaşlar açılan pankarta Şehit Eren Bülbül için bir söz bıraktı. Fuara katılan Ak Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Eren için “Şehitler ölmez. Eren Kalbimizde yaşıyor” notunu bıraktı.

BÜYÜKŞEHİR STANDI
Trabzon Tanıtım Günleri etkinliğinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi standı da açıldı. 4 gün boyunca standa Kocaeli’nin kültürel yerleri gelen vatandaşlara tanıtıldı. Kocaeli’nin tanıtımı için hazırlanan kitap ve broşürler vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı. Ayrıca fuarda pişmaniye çekimi gerçekleştirildi. Kocaeli’nin önemli bir lezzeti olan Mancarlı Pide vatandaşlara ikram edildi.


Kocaeli Trabzonlular Derneği Yönetim Kurulumuz tam puan aldı

Derneğimizin  düzenlediği geceye yönetim kurulu üyelerimiz eksiksiz katıldı. Karadenizli sanatçı Fuat Saka’nın sahne aldığı geceye katılım oldukça yüksek oldu. Hemşerileriyle hasret gideren sanatçı sevilen şarkılarını seslendirdi. İzmit’in tanınmış simalarının bir arada olduğu gecede Kocaeli Trabzonlular Derneği Yönetim Kurulumuz tam puan aldı. Saka, hemşerileriyle tekrar bir ara gelmek İstediğini ve çok güzel enerji verdiklerini dile getirdi.

TAM KADRO KATILDILAR

Dernek Başkanımız Sami Durmuşoğlu’nun yanı sıra geceye Başkan Yardımcımız ve Kadın Kolları Başkanımız Neşe Köse, yönetim kurulu üyelerimizden Fuat Ayar, Salih Şahintürk, Ümit Kum, Kerem Çolak, Abidin Eşkin, Mehmet Bilici, Ahmet Olgun, Begüm Saral, Mustafa Küçük, Ahmet Bilal Hoş, Emre Özkar, Murat Akyıldız, Selçuk Bayraktar, Funda Atmaca, Aysun Çalışkol, Birgül Genç Konak, Gül Aydın, Eda Kolaylı Atak, Sema Sarı, Reyhan Fındık, Emine Kodan, Vildan Taşkan, Filiz Durmuşoğlu, Aslıhan Yazıcı, Ayşegül Karataş, Türkan Saraç, Ayşe Ayar, Sinem Çolak, Buket Oğuzhan ve Gülay keskin katıldı.


Öğretmenlerimizi Unutmadık

SHERİFF Cafe’de 24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle derneğimizin üyesi olan öğretmenlerimizle düzenlediğimiz etkinliğe başkanımız Sami Durmuşoğlu, Eşi Filiz Durmuşoğlu, kadın kolları başkanımız Neşe Köse, Bayan yönetim kolu Birgül Genç Konak, Reyhan Fındık, Özge Erkan, Ayşegül Karataş, Emine Kodan, Gül Aydın, Öğretmenler, Necla Köprübaşı, Nezihi Köprübaşı, Nevin Konak Aydın, Sabire Cirit, Emine Mercan katıldı. Sohbet havasında geçen kahvaltı da çok keyifli oldukları gözlenen öğretmenlerin öğretmen olmanın ve hatırlanmanın mutluluğunu yaşadıkları adeta yüzlerine yansıdı.

GÜNÜNÜZÜ KUTLARIZ

Kısa bir konuşma yapan başkan Durmuşoğlu; "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği bu günde tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlarız. Efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v)'in bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum hadisini hatırlayarak ne kadar kutsal bir görev yaptığınızı biliyor sizleri seviyoruz" dedi.


Bakan Soylu Dernek Binamızın Açılışını Yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Derneğimizin açılışını gerçekleştirdi. İzmit Belediyesi'nce Yahya Kaptan Mahallesi'nde tahsis edilen derneğimizin  açılışına katılan Soylu, burada emeği geçenlere teşekkür etti. Derneğin kente hayırlı olmasını dileyen Soylu, "Birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin daim olmasına vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi. Dernek Başkanımız Sami Durmuşoğlu da binanın kendilerine tahsis edilmesinde emeği geçen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'a teşekkür etti. Daha sonra derneğin açılışını gerçekleştiren Bakan Soylu ve protokol üyeleri, binayı gezdi. Kocaeli' de yaşayan Hemşerilerimizle hatıra fotoğrafı çektiren Soylu, daha sonra dernekten ayrıldı. Açılışa, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Kocaeli milletvekilleri Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Emine Zeybek, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile dernek üyeleri katıldı.

Seçimlerde kazanan Ali Haydar Bulut ve Derince olacak

Başkan Bulut’un örnek projeleri ile Derince’ye değer kattığını dile getiren Durmuşoğlu, “Başkanımız Derince’ye kazandırdığı projelerle, güzel ilçemize artı değer kattı. Kısıtlı bir bütçe ile vizyon projeler inşa eden başkanımız, ilçedeki hizmet çıtasını da üst noktalara taşıdı. Türkiye'de bir ilk olan Harikalar Sahili, Kocaeli'de bir ilk olan battı çıktı, Yelken Kafe, Yüzme Havuzu, Kongre Merkezi gibi kalıcı eserlerin  devam etmesi için yaklaşan yerel seçimler öncesinde hemşehrimiz olan Ali Haydar Bulut’un yanında olduğumuzu iletmek için bu ziyareti gerçekleştirdik. Kazanan Derince olsun, hizmetler bir daha kesintiye uğramasın diye başkanımız Ali Haydar Bulut’a tam destek vereceğiz. İnanıyoruz ki yerel seçimlerde kazanan Ali Haydar Bulut ve Derince olacaktır” dedi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ise kendine destek veren Başkan Durmuşoğlu ve yönetimine teşekkür etti. 

Trabzonlu kadınlar Cumhuriyet Balosu'nda buluştu

Kocaeli Trabzonlular Derneği Kadın Komisyonu Başkanımız Neşe Köse öncülüğünde üyelerimizle birlikte dün akşam Pasha Palas Otel’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılı nedeniyle düzenlediğimiz Cumhuriyet Balosu oldukça ilgi gördü.

HEDİYELER VERİLDİ
Sunuculuğunu Sinem Çolak’ın üslendiği balo, ilk olarak Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı eşliğinde başladı. Prof. Dr. Aynur Karadenizli’nin de katıldığı geceye Sema Sarı, Vildan Taşkan, Reyhan Fındık, Ayşe Ayar, Begüm Saral, Sinem Çolak, Sabire Cirit, Aslıhan Yazıcı, Özge Tosun, Semahat Gümüş, Filiz Saral Durmuşoğlu, Birgül Genç Konak, Emine Kodan, Buket Oğuzhan, Aysun Çalışkol ve Türkan Saraç katıldı. Kocaeli Trabzonlular Dernek başkan yardımcısı aynı zamanda kadın komisyonu başkanı Neşe Köse ile Prof. Dr. Aynur Karadenizli burada yaptıkları konuşmada Cumhuriyet’in anlam ve önemini vurguladı. Keyifli ve eğlenceli geçen gecede ayrıca çeşitli hediyeler ile çekiliş yapıldı.


Bingöl Tanıtım Günleri Öncesi Destek Buluşması

Bingöl Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Bingöl Belediyesi, Bingöl Üniversitesi ve Kocaeli Bingöllüler derneğinin ortaklaşa organizasyonuyla ilimizde 19-22 Ekim tarihleri arasında Bingöl tanıtım günleri düzenlenecektir. Uluslararası Fuar merkezinde gerçekleşecek tanıtım günlerine az bir zaman kaldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Kocaeli Bingöllüler Derneği ile ortaklaşa düzenleyeceği tanıtım günleri için önerilerimizi aktardık.Kocaeli Trabzon Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı olarak katılımımızı ve her türlü desteği sağlayacağımızı paylaşmak isteriz.

Başkan KARAOSMANOĞLU'na Konuk olduk

Dernek yönetimimizle birlikte Başkan KARAOSMANOĞLU'nu makamında ziyaret ettik.Görüşmemizde  sivil toplum kuruluşlarının kent yönetimine sunduğu katkı ve kültürel bütünleşmeye olan desteklerin çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu, “Millet olarak ülkemiz üzerine kurulan her türlü oyunları derdest etmek için STK’larımızla birlikte ortak çalışıyoruz. Milli birlik ve beraberliğine katkı sunan her türlü projenin destekçisi oluyoruz” diye konuştu. 

“HALKIMIZA HİZMET ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”
Birliğimiz üzerine bir düzenek kurulmuş oyun üstüne oyun oynanıyor. Huzur ortamı bozulmaya, istikrar bitirilmeye çalışılıyor. Türkiye’yi ekonomik çıkmazda gibi göstermeye dünya ülkeleri karşısında göstermeye çalışıyorlar. Buna asla müsaade etmeyeceğimizi belirttik.

BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN İLK GÜNKÜ AŞKLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ
“Büyük Türkiye ideali yolunda 2023, 2071 hedeflerine doğru hızla ilerlemeye devam edeceğiz” diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Hizmetlerimizle ülkemizi ve kentimizi aydınlatmaya devam edeceğiz. Yeni büyük Türkiye için çok çalışmalıyız. Bize yılmak, durmak, pes etmek yakışmaz. Milletimiz için, yarınlarımız için Büyük Türkiye için ilk günkü aşkla çalışmaya devam ediyoruz. Bu gücü halkımızdan alıyoruz. Sivil Tolum Kuruluşlarımız da bu noktada taşın altına elini sokmaları bizi son derece memnun ediyor” diyerek açıklamalarını tamamladı. Görüşmemiz karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.

 

Teşekkür Ediyoruz

Sami Durmuşoğlu

Derneğimiz öncülüğünde 22-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen Trabzon Tanıtım Günleri’nin ardından dernek yönetimi olarak değerlendirme toplantısı gerçekleştirdik. Trabzon Tanıtım Günlerine 250 binin üzerinde vatandaş katılmıştır.

TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Bizim yönetim olarak bir kararımız vardı. Ayda bir basın mensuplarını ile bir araya gelip yerel güncel konulardan konuşmaktı. Bugün burada toplanmamızın sebebi geçen hafta düzenlediğimiz tanıtım günleri sonrası size teşekkür etmek. Büyükşehir Belediye Başkanımıza, daire başkanlarımıza, İç işleri bakanımız Süleyman Soylu ’ya, Valilerimize, Başbakan Yardımcımız Fikri Işık’a teşekkür etmek için sizinle bir araya geldik. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim hocamız bizim bu organizasyonu yapmamızı sağladı. Ona çok teşekkür ediyoruz. Sizlere de teşekkür ediyoruz, yanımızdaydınız. Tüm Kocaeli halkı sizden aldıkları bilgilerle Trabzon Tanıtım Günleri’ne geldiler.

 

KİTAP FUARI’NDAN SONRA…

 

Elde ettiğimiz rakam yaklaşık 250 binin üzerinde. Kitap Fuarı’ndan sonra en fazla katılımın olduğu organizasyon Trabzon Tanıtım Günleri oldu. Hayalimdeki organizasyonun yüzde 20’sini yapamadım. Ama bize kimseden tek bir cümle olumsuz anlamda yorum gelmedi. Bu iş ekip işi ve benim mükemmel bir ekibim var. Herkes çok güzel çalıştı. 25 kişilik bir ekip ile 4 aydan beri toplantılar yapıyoruz. Trabzon’daki 14 belediye var, 4 belediye gelmedi onlarda gelmediğine pişman oldu. İstediğimizi yaptık, gerçekten Trabzon’u tanıttık. Bütün stantları dolaştım nerelisiniz diye sordum. Yüzde 80’i Trabzonlu idi. Yarın akşam Trabzon’a gidiyoruz ve yine belediye başkanlarına giderek teşekkür ziyaretleri yapacağız.

 

Bu Kurumun Etkinliği Bulunmamaktadır!!