Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

TÜGVA Çayırova yeni temsilcimize başarılar…

TÜGVA Kocaeli İl Temsilcisimiz Muhammet Hane Akbulut, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda TÜGVA Çayırova Temsilciliğine Harun Yaşaroğlu’nun getirildiğini kamuoyuna duyurdu. Başkanımız yaptığı paylaşımda, “TÜGVA Çayırova İlçe Temsilciliği görevine Harun Yaşaroğlu kardeşimiz gelmiştir. Rabbim muvaffak eylesin” ifadeleriyle Yaşaroğlu’na başarılar diledi. Ayrıca önceki TÜGVA Çayırova Temsilcisimiz Fatih Yeşilkaya’ya hitaben, “Bu güne kadar Çayırova’da davaya ve gençliğe hizmet yolunda TÜGVA Çayırova’da İlçe Temsilciliği yapan Fatih Yeşilkaya kardeşime gayretinden ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


İCATHANE

Geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeyi hedeflediğimiz ve Ziraat Katılım’ın sponsor olduğu İcathane projesi TÜGVA Kocaeli İl Temsilciliğimiz bünyesinde Endüstriyel Tasarım, Kodlama ve Robotik alanlarında Vakfımızın Tarihi Tren Garı Binası’nda eğitimlere başlayacağız.

SON BAŞVURU 25 EKİM

Başvuru tarihleri 16 Ekim’de başlayan projenin son başvuru tarihi 25 Ekim Cuma günüdür. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin TÜGVA Kocaeli sosyal medya hesaplarında bulunan başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

ÖNEMLİ ATÖLYELER

Kodlama Atölyesi Son yıllarda oldukça popüler olan kodlama eğitimi geleceğin teknolojik gelişmeleri için gerekli altyapının oluşturulmasında önem taşımaktadır. Öğrenciler bu atölyede Analiz Yapabilme, Problem Çözebilme, Algoritma Geliştirebilme yetileri kazanacaktır.

Robotik Atölyesi Geleceğin teknolojileri arasında gösterilen robotik, günümüzde hızlı bir gelişim göstermektedir. Öğrenciler bu atölyede Mekanik, Elektronik, Kablosuz İletişim, Otonom Sistemler konularında becerilerini geliştireceklerdir. Endüstriyel Tasarım Atölyesi Teknolojinin hızlı gelişimi, üretimin hızlanmasını sağlamıştır. 3D yazıcıların icadıyla bu süreç ivme kazanarak üretim sistemlerini farklı bir boyuta taşımıştır. Bu önemli teknolojinin eğitim altyapısının oluşturulması adına öğrencilere 3D Yazıcılar ile Endüstriyel Tasarım ve Üretim eğitimi verilecektir.

PROGRAM İÇERİĞİ

Tamamen ücretsiz olacak eğitimlerde kullanılacak materyalleri içeren “İcathane Eğitim Seti” öğrenci tarafından temin edilmelidir. Öğrenciler haftada 2 saat olacak şekilde 36 hafta boyunca Kodlama, Endüstriyel Tasarım, Robotik alanlarında eğitim alacaklar. 36 haftalık eğitim sonunda eğitimlere katılım sağlayan her öğrenci eğitimleri sertifika ile tamamlayacak.


BU SEFER AKTİVİTELER ENGELLİ BİREYLERİN ÇOCUKLARI İÇİN

 

Gölcük Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Görme Engelliler Komisyon Başkanımız Mevlüt Önerbay, sömestr tatilinde engelli bireylerin çocuklarının daha aktif olmaları kapsamında Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)  ile ortak bir projede bir araya geldiklerini açıkladı.

Öğrenciler sömestr tatilini dolu dolu geçirdi

 

Engelli bireylerin çocukları sömestr tatilinde fiziki ve ahlaki gelişimlerini olgunlaştırmak maksadıyla bir hafta kız ve bir hafta erken öğrenciler olmak üzere TÜGVA  Gölcük Şubesi eğitmenleri eşliğinde belirli aktiviteler de bulunacaklar. İlk grup olan kız öğrenciler TÜGVA eğitmenleri eşliğinde öğleden önce tefsir, ilmihal, adabı muaşeret, hadis, öncü şahsiyetler, öğleden sonra, bez çanta boyama, keçe, gastronomi  ebru, drama dersleri aldılar. Öğrenciler aldıkları eğitimlerin  yanı sıra buz pistine giderekte gönüllerince eğlendiler. Ayrıca bugün 13:00’de oyuncu anne Merve Gülcemal TÜGVA binasına gelerek çocuk kalbine Allah inancını oturtma adında bir seminer verecek.

12 erkek öğrenci yarın Erikli Tepe Tabiat Parkı’na götürülecek

 

Önerbay, “ Gölcük Engelliler Derneği olarak öncelikli  amacımız engelli kardeşlerimizi evlerinden çıkarıp sosyal ve toplumsal hayata kazandırmak, öz güvenlerini geliştirmek idi. Elhamdülillah bunu büyük bir ölçüde başardık. Gördük ki en az engelli kardeşlerimiz kadar çocuklarının da ilgiye, alakaya, fiziki ve ahlaki değerlerini kazanmaya da ihtiyaçlarını olduğunu gördük. Ne yapabiliriz araştırmasının neticesinde böyle bir proje ile tanıştık  ve çocuklarımızı dahil ettik. 12 kız ve 12 erkek  olmak üzere toplam 24 öğrencimizi bu güzel anlamlı, eğlendirerek öğreten  etkinliğe dahil etmenin gururunu yaşıyoruz. Öğrencilerimizin bize ifade ettiklerine göre oldukça eğlenceli ve bir o kadar eğitici bir sömestr tatili geçirdikleri belirterek buna benzer etkinliklerin devamını istedikleri söylüyorlar. Ayrıca Gölcük Engelliler Derneği olarak Cumartesi günü öğrencilerimizi Erikli Tepe Tabiat Parkına götürmeyi planlıyoruz” dedi.


Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kocaeli İl Temsilciliği, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Kocaeli İl Müdürlüğü ve KOSGEB arasında, uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenlenmesine ilişkin protokol imzalandı.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kocaeli İl Temsilciliği, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Kocaeli İl Müdürlüğü ve KOSGEB arasında, uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenlenmesine ilişkin protokol imzalandı.

TÜGVA Kocaeli İl Temsilcisi Muhammed Hanefi Akbulut, İŞKUR Kocaeli İl Müdür Vekili Muhammed Açıkgöz ve KOSGEB KOBİ Uzmanı Yasir Karaoğlu'nun katılımlarıyla protokole imza atıldığı kaydedildi.

Program kapsamında eğitimlerin 4 gün süreceği bildirilen açıklamada, girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri ile sorumlu girişimcilik kavramı ve tecrübe paylaşımının yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, program sonunda başarılı olanlara sertifika verileceği bildirilerek, şunlar kaydedildi:

"Eğitimler 17-20 Ocak 2019 tarihinde yapılacak. Program kapsamında verilecek eğitimlerde, işletme kavramı, işletme fonksiyonları, türleri, kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar, iş planı kavramı ve öğeleri dersleri yer alacak. Ayrıca adaylar, iş modeli ve iş planına yönelik atölye çalışmalarına da katılma fırsatı bulacak. Başvuralar 31 Aralık 2018 tarihine kadar kocaeli.tugva.org adresinden yapılabilecek."

 


Kocaeli'de "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" Verilecek

Vakfımızın  Kocaeli İl Temsilciliği, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Kocaeli İl Müdürlüğü ve KOSGEB arasında, uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenlenmesine ilişkin protokol imzalandı.

Derneğimizin Kocaeli İl Temsilciliğinden yapılan yazılı açıkalamada Kocaeli İl Temsilcimiz Muhammed Hanefi Akbulut, İŞKUR Kocaeli İl Müdür Vekili Muhammed Açıkgöz ve KOSGEB KOBİ Uzmanı Yasir Karaoğlu'nun katılımlarıyla protokole imza atıldığı kaydedildi.

Program kapsamında eğitimlerin 4 gün süreceği bildirilen açıklamada, girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri ile sorumlu girişimcilik kavramı ve tecrübe paylaşımının yapılacağı belirtildi.


Siyaset ve Diplomasi Okulu başlıyor

Vakıfımız gençliğe yönelik yeni bir çalışmanın daha startını verdi. Belli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz sertifikalı eğitim programlarına bir yenisini daha ekliyor. Daha önce Stratejik Düşünce Okulu, Genç Yönetici Okulu ile yüzlerce öğrenciyi alanında uzman kişilerle buluşturarak iş hayatına hazırlayan vakıfımız  bu sefer de ‘Siyaset ve Diplomasi Okulu’ eğitim programını başlatmaya hazırlanıyor. BAŞVURULAR BAŞLADI TÜGVA Kocaeli Üniversite Koordinatörlüğü tarafından organize edilen Siyaset ve Diplomasi Okulu’nun sponsorluğunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) yapıyor.’Geleceği Sen Kur’ sloganıyla Siyaset ve Diplomasi Okulu başvuruları başladı. Bahse konu olan alanlarda uzman, akademisyen, siyasetçi ve gazetecilerin iş hayatında karşılaşılabilecek durumlar, kişisel deneyim ve tecrübelerini paylaşmaları amaçlanacak. 4 HAFTALIK EĞİTİM 8 Aralık tarihinde başlayacak olan eğitim programı Cumartesi günleri eğitim vermek üzere 4 hafta sürecek. Eğitimin sona ermesiyle öğrenciler, siyaset ve diplomasi alanında bilgi sahibi olacaklardır. Program sonunda gerekli katılımı sağlayan ve başarılı olan öğrencilere sertifika verilecektir.


Bu Kurumun Etkinliği Bulunmamaktadır!!