Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Federasyonumuzun 2. toplantısını yaptık.

Geçtiğimiz haftalarda kurulan Kocaeli Ağrı Dernekleri Federasyonu(KADEF) ikincisini gerçekleştirdiği Yönetim Kurulu toplantısını dernek binamızda yapıldı. Açılış konuşmasını Dernek Başkanımız Mehmet Tuğrul yaptı. Toplantıya Kocaeli’nde bulunan tüm Ağrı Dernekler eksiksiz katılım sağladı. Dernek merkeziyle ilgili yapılan istişare sonucu Kocaeli merkezde Belsa Plaza ve İzmit Belediyesi karşısında bulunan iyi bir lokasyona sahip olan bir yerde Federasyon merkezini ve fiziki yapıyı oluşturma kararı alındı. Federasyon Başkanı Ömer Yıldırım rutin toplantılarını aylık değil her hafta ayrı bir Dernekte hız kesmeden önemli kararlar alarak devam edeceğini söyledi.

BİZİM KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK

Kocaeli Ağrı Dernekleri Federasyonu(KADEF) Başkanı Ömer Yıldırım: Kocaelinde yaşayan ve Türkiye’nin her yerinde bulunan Ağrılı hemşerilerimizin özlem duyduğu Federasyondan çok şey beklediğinin bilincinde olduklarını dile getirdi. Bu beklentinin ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunu ve bu sorumluluğun altından başarıyla çıkabileceklerini belirtti.

Hemşerilerimizin manevi destekleri bizler için önemlidir, ifadesini kullandı. KADEF Kocaeli ve hatta Türkiye’de yaptığı çalışmalarla örnek teşkil edecek bir kurumsal kimlik kazanacaktır. Yıldırım, bu kazanımlarında ekip ruhuyla olabileceğini ve Yönetim Kurulu arkadaşlarıyla çok ciddi projelere imza atacaklarına inancım tamdır, dedi.

TÜM DERNEKLERDEN TAM DESTEK

Toplantıda Kocaelinde faaliyet gösteren tüm Ağrı Dernekleri Ömer YILDIRIM Başkanlığında KADEF’e tam destek vereceğini beyan etti. Herkes olumlu ve olumsuz düşüncelerini dile getirirken demokrasi çerçevesinde ortak akılla alınan kararlar gözden kaçınılmadı.Toplantıda dernek başkanları ve yönetim kurulu yöneticilerin samimi içten ve bir o kadar heyecanları gözden kaçmadı. Bir sonraki toplantının Başkanlığını Mahmut KOCABAY’ın yaptığı Dilovası Eleşkirtliler Derneği yapılması kararı alındı.

TOPLANTIYA KATILAN AĞRI DERNEKLERİ –

Kocaeli -Kocaeli Körfez Ağlılar Derneği -Hereke Kışladüzü Ağrılılar Derneği -Dilovası Ağrılılar Derneği -Körfez Ağrılılar Derneği -Dilovası Taşlıçaylılar Derneği -Dilovası Eleşkirtliler Derneği -Gebze Ağrılılar Derneği -Darıca Ağrılılar Derneği -Çayırova Ağrılılar Derneği.


ŞEHİTLERİMİZİ ANMA PROGRAMI

Derince’de faaliyet gösteren 20 derneğin paydaşlığında 'Birlik Zamanı' sloganı ile düzenlenen Şehitleri Anma Programında çok sayıda platformla bir araya geldik. Derince Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Derince Kaymakamı Cemil Aksak, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Derince İlçe Emniyet Müdürü Zafer Güven, Derince İlçe Müftüsü Mecit Amil, siyasi partilerin ilçe başkanları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İLELEBET HÜR KALACAK

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunduğu programın açılışını yapan Dernek Başkanımız Avni Gözütok, “Anaların kına yakarak askere yolladığı Mehmetçiklerimiz al bayrak için vatan için mücadele ediyor. Vatan aşkı ile tereddüt etmeden cansiperane bu mücadele sırasında kimi gazi olurken kimi şahadet şerbeti içiyor. Son dönemde  İdlib'te verilen mücadelede acı haberini aldığımız ve bu vatan için kanını akıtmış olan tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük fedakârlıklarla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ilelebet hür ve bağımsız kalacaktır ve bunun en büyük teminatı tıpkı İstiklal Harbi sırasında olduğu gibi mücadele eden, vatan askı ile yanıp tutuşan kahraman askerlerimizdir” dedi.

BİZLERE EMANET

Cephede canını hiçe sayarak büyük kahramanlık destanları yazan ve bu uğurda şehit olan askerlerimizin arkalarında bıraktığı ana, baba, eş ve çocuklan hiç şüphesiz bizlere emanettir. Bizler de bu emanetlere sahip çıkarak şehitlerimizi minnetle yâd edeceğiz. Uğruna can verdiğimiz bu kutsal vatanımıza, en iyi şekilde hizmet vererek görevimizi ifa edeceğiz. Ya istiklal ya ölüm diyerek kurulan bu ülke her ferdi ile mücadeleye devam edecek. Şehitlerin kan rengini taşıyan bayrağımız  ilelebet dalgalanacaktır. Bunun uğrunda ne gerekiyorsa, aziz milletimiz yapmaktan ger, durmayacaktır

BİZİM İÇİN ŞEREF

Derince Hemşeri Dernekleri Platformu olarak buradan tüm dünyaya haykırıyoruz. Dinimizin de emrettiği gibi şahadet bizim için bir şeref, bu şerefe  nail olabilmek için her birimiz gözümüzü kırpmadan ölüme koşacak, bayrağımıza uzanacak namert elleri kıracağız. Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet, hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal. Şehitlerimizi ve ebediyete göç eden gazilerimizi rahmetle anıyor, yaralılarımıza Allah'tan acil şifalar diliyoruz.

EV SAHİBİ DERNEKLER

Kocaeli Erzurumlular Derneği, Kocaeli Gümüşhaneliler Derneği, Kocaeli Serhat İlleri Derneği, Kocaeli Mardinliler Derneği, Kocaeli Bingöl Yayladere Derneği, Kocaeli Yörüklüler Derneği, Kocaeli Kars İli Derneği, Kocaeli Sarıkamışlılar Derneği, Kocaeli Çankırılılar Derneği, Kocaeli Ozanlar, Şairler ve Edebiyatçılar Derneği, Derince Bayburtlular Derneği, Derince Kırım Türkleri Derneği, Derince Sivas Kangal Derneği, Derince Kelkitliler Derneği, Derince Taşköprülüler Derneği, Derince Karadenizliler Derneği, Derince Yığılcalılar Derneği, Derince Dibektaşı Derneği, Çınarlı Mahallesi Derneği, Derince Lisesi Mezunları Derneği.


Kandıralı Emekçi Kadınlarla Birlikteydik

Kadınların eşit haklara sahip olmak için verdiği mücadele, 8 Mart 1857 yılında Amerika’da, tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının, haklarını aramak isterken yaşadıkları dramın ardından başladı ve 52 yıl sonra “Kadın Günü” olarak kutlanmaya başlandı. “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” ise 1975 yılından beri tüm dünyada farklı etkinliklerle kutlanmaktadır. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde emekçi kadınlarla bir araya gelerek Kocaali’de yaşamanın ayrıcalıklarını deneyimledik. Kandıra’nın Piroğlu Köyü'nde, köyün manav kadınlarıyla beraber, yöreye özgü fırında mancarlı pide, çiğceli patates yaptık. Aynı zamanda yöresel organik ürünlerden de satın alarak kadın dayanışmasına destek olduk.

Günün erken saatlerinde başlayan etkinlik, manav kültürünü yerinde inceleme fırsatını da yakaladık. Kocaeli türkülerinin de söylendiği emekçi kadınlar gününde, okulda, adliyede, hastanede, evde, köyde kadının elinin değdiği her alanda bir fark yaratıldığını söyleyen dernek başkanımız Hande Kaya, emekçi kadınlarla her fırsatta bir araya gelmeye devam edeceğiz dedi. Kadınların daha özgür olduğu, kadına saygının her geçen gün daha da arttığı, emeklerinin karşılığının verildiği günlerin daha da artacağı inancının olduğunu söyledi. Etkinliğimiz manav kültüründe köydeki en büyük manav kadını olan Goca Ana ziyaretimizle son buldu.


PROTOKOL ZİYARETLERİMİZ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Vakıf yönetimi olarak kent genelinde protokol ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Başkanımız ve yöetim ile birlikte geçtiğimiz günlerde iki önemli ziyarette bulunduk. Vakıf yönetimi, Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan ile Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile ayrı ayrı bir araya geldik.

ERZURUMLU REKTÖR

Yönetim olarak ilk ziyaretimizi, aynı zamanda bir hemşerimiz olan KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü’ye yaptık. Buluşma sırasında yapılan vakıf çalışmaları hakkında Rektör Hülagü’ye bilgiler verdik. Yönetimimizle yakından ilgilenen Rektör Hülagü, yönetimimize başarılar diledi ve her zaman desteğe hazır olduğunu söyledi

CİHAN SICAK KARŞILADI

Sonraki ziyaretimizi İl Müftüsü Sinan Cihan’a yaptık. Cihan ile makamında bir araya geldik. Yönetimimizle ile yakından ilgilenen Müftü Cihan, öneminden söz ettiği sivil toplum kuruluşları ile her zaman istişare halinde olmaya özen göstereceklerini ifade etti. Başkanımızda  Müftü Sinan Cihan’a ilgisi dolayısıyla teşekkür etti.


GENEL KURULUMUZU YAPTIK

Kocaeli Fuarı içerisinde yer alan Sivil Toplum Merkezi’nde genel kurulumuzu yaptık. 64 üyesi bulunan derneğimizin genel kurulunda mevcut kurucu Başkan Olgun Koçak yeniden tek aday oldu. Düzenlenen genel kurula çok sayıda üyemiz katılım sağladı.

“AMACIMIZ ÜYE KATKISI SAĞLAMAK”

Kongrenin Divan Başkanlığı’nı Ferhan Arıkan, yazman üyeliklerini ise Barış Koçaklıoğlu ve Gülşah Sözer yaptı. Tek aday olan Olgun Koçak dernek faaliyetleriyle ilgili olarak, “ Derneğimiz 2009 yılında hepimizin gayretiyle kuruldu. Bu süre zarfında 2017’den bu yana her sene olduğu gibi faaliyetler hakkında bilgi vermek istiyorum. Amacımız derneğimize sahip çıkmak. Şu anda derneğimizin 64 tane üyesi var. Amacımız derneğe biraz daha üye katkısı sağlamak” dedi

“KOCAELİ’DE 3 BİN AYDINLI VAR”

Kocaeli’de 3 bin Aydınlı olduğunu belirten Başkanımız Koçak, “2019’da TÜİK’ten aldığımız verilere göre Kocaeli’de 3 bin Aydınlı olduğunu tespit ettik. İlçe ilçe ben bunu çıkardım. Ulaştığımız, ulaşamadığımız hemşerilerimiz var. Amacımız birlik ve beraberliği daha çok kaynaştırmak. Maddi olarak derneğimizin hiçbir sıkıntısı yok. Bütün Kocaeli’nin bürokrasini, yönetimini ziyaret ettik. Buralarda hep “Kocaeli’de biz de varız, Aydınlılar var. Biz hiçbir şey talep etmiyoruz ancak bizi de yok saymayın” dedik” şeklinde konuştu.

“BU SAATTEN SONRA YIKILMAZ”

Başkan  Koçak son olarak, “Ben bir yerlere getirdikten sonra devretmek istedim ancak devam et dediler. Kemik üye sayımızı oluşturduk. Bu dernek bu saatten sonra yıkılmaz. Buraya geldiğimde idealimdi. Allah nasip etti kurduk” dedi. Seçimlerin açık oy şeklinde yapılmasına oy birliğine karar verildi. Kongrede 7 asil, 6 yedek yönetim kurulu üyesi, 3 denetim kurulu asil ve yedek üye seçildi.

YÖNETİMİ LİSTESİ:

 ASİL: Olgun Koçak Ahmet Açan Bahar Banu Topçu Hakan Yüzbaş Kenan Kavakdere Serdal Solak Gülşah Sözer YEDEK: Turgut Samancı Ersun Hızlan Emin Vural Emre Özkahraman Melih Doğan Fuat Şahin DENETİM KURULU ASİL: İbrahim Karaçelik Raziye Gaye Yılmaz Ferah Açar DENETİM KURULU YEDEK: Yılmaz Oktay Süleyman Savran Tacettin Uğur


ŞÖLEN İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Kulüp Başkanımız Tolga Havuç, sporda taban birlikleri başkanı ve Amatör Spor Kulüpleri Genel Başkanı Murat Aydın öncülüğünde, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret ederek bilgi verdi. Kent bürokrasisinin ve kentin dinamiklerinin, ayrıca her programa olduğu gibi 150’nin üzerinde sivil toplum kuruluşunun destekleriyle 21 Mart Cumartesi Günü Sabancı Kültür Merkezi’nde 7’ncisi düzenlenecek olan ‘Ulusal Olimpiyat Yıldızları Cimnastik ve Bale Gösterileri’ programı davetiyesini takdim eden Başkanımız Havuç, davette bulundu.

AYDIN DA BİLGİ VERDİ

Ziyarette, cimnastik sporunun öneminden ve Kocaali’deki gelişiminden söz eden Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanı Murat Aydın, Kocaeli Olimpiyat Yıldızları Jimnastik Kulübü’nün ve büyük şölenin önemini vurguladı. Kulüp Başkanımız Tolga Havuç ise Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’a spora ve sporcuya vermiş olduğu desteklerinden dolayı teşekkür ederek, Vali Beyin huzurunda, her programa olduğu gibi bu yıl da desteklerini verecek olan Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar’a, Kocaeli İl Kültür ve Turzim Müdürü Ercan Yamen’e  ve KASKF Genel Başkanı Murat Aydın’a da teşekkür etti.


Derneğimizin Geleneksel Eğlencesi

Dernek Başkanımız Vehbi Hopalı ve yönetim kurulu üyelerimizin ev sahipliğinde geleneksel yemekli eğlence gecesine, Devlet Sanatçısı Güzin Değişmez, misafir sanatçı olarak katıldı. Şef Murat Büyükkaya yönetimindeki Türk Sanat Müziği Korosu da sevilen eserlerle eğlence gecesine neşe ve renk kattı.

DOĞUM GÜNÜ KUTLAMALARI

Geleneksel eğlence gecesine aileleriyle birlikte katılan dernek yöneticilerimiz, koro elemanları, unutamayacakları gecede dans ettiler, eğlendiler. Geleneksel geceye katılanlar arasında 3 davetlinin de doğum günü kutlandı. Prof. Dr. Erdem Okay’ın kızı 15 yaşındaki Esin Okay, Tüpraş Başmühendisi 46 yaşındaki Erhan Yıldız ve Önel Mühendislik şirketinin ortağı 49 yaşındaki Onur Özden, hazırlanan doğum günü pastalarını alkışlar arasında kestiler, tebrikleri kabul ettiler.

AĞAOĞLU DERNEĞİMİZ ZİYARET ETTİ

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Trabzon’un kurtuluş yıldönümü kapsamında Düzenlediğimiz etkinlikler kapsamında Kocaeli’ ye geldi.

Derneğimizi ziyaret eden Ağaoğlu taraftarlarla buluştu. Ağaoğlu için dernek binamız önünde toplanan Trabzonspor’un Kocaelili taraftarları, Ağaoğlu’nu meşaleler ve tezahüratlarla karşıladı. Taraftarlarla sohbet eden Ağaoğlu, daha sonra tek tek bordo-mavili takımın taraftarlarının formalarını imzaladı.

Ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, “Bizim de kurtuluş yıl dönümümüz. Bu anlamlı günde sizlerle beraber olmaktan son derece mutluyum. Ama burada güzel olan, bizi farklı kılan şey Trabzon’un kurtuluşu Trabzonsporlular ile kutlanıyor.

Bugün başka bir ilin kurtuluş kutlamalarına gitseniz o ilin formasını nadir görürsünüz. İstanbul’un kurtuluş yıldönümünde 8 ayrı forma görürsünüz, Ankara’nın kuruluşunda farklı formalar görürsünüz. Bazı illerde hiç forma görmezsiniz. Ama Trabzon’un önemli günleri ne zaman olursa olsun, hep Trabzonspor forması ile kutlanır. Onun için bugünü ayrı ve özellikli kılan da sizlerin üzerinde bordo-mavi formalar. Geldiğiniz için, beni davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.


KIRIM DERNEĞİ KOCAELİ ŞUBESİNDEN ÇELEBİCİHAN'I ANMA PROGRAMI

24 Şubat Pazartesi tarihinde 14.00–16.00’da Kırım Halk Cumhuriyeti’nin ilk başkanı Ant Etkenmen’in yazarı, antlı şehit Numan Çelebicihan’ı Ruslar tarafından katledilişinin 102. yıl dönümünde dualarla anacağız.

Kırım Tatar halkının tarih boyunca uğradığı baskı ve katliamlarda hayatını kaybeden tüm şehitlerin, işgalden sonra şehit edilen Kırım Tatarlarının ruhlarına, işgalden sonra kaçırılıp kaybolan Kırım Tatarlarının bir an evvel bulunup ailelerine kavuşmaları için, halen Rus hapishanelerinde tutulan Kırım Tatar soydaşların ve Kırım’ın azatlığı için 24 Şubat 2020 Pazartesi saat 14.00’te dernek lokalinde dua edilecek.


İyi hissetmek ve iyi hissettirmek

SAĞLIKLI İLETŞİM MÜMKÜN
Başkanımız Mikail Kalyoncu seminerle ilgili yaptığı açıklamada özellikle toplumumuzda önemli bir ihtiyaç olan kişisel gelişim eğitimlerinin önemine değindi. ‘İyi hissetmek ve iyi hissettirmek’ konulu seminerde başkanımız Kalyoncu “Katılımcıların her seminerde katlanarak çoğalması gerekiyor. Yöneticilerin eşlerini de seminerlere dahil etmeleri önemli. Bu seminerlerimizi her ay gerçekleşeceğiz. İş hayatında profesyonel, insan ilişkilerinde çok daha anlayışlı, sağlıklı iletişim kuran ve sağlıklı hisseden bireylere bu eğitimlerle mümkün olabilir” dedi.
 

İKİNCİSİ 27 MART’TA
Tüm katılımcıların 'gelişim grafiği' takip edilerek sürdürüleceği seminer dizisinin konuşmacısı Bünyamin Efe; katılımcılara iki saat boyunca 'Neden kötü hissediyoruz?' İyi hissetmek için terapi yeter mi? Terapi geçici çözüm ise esas yapılması gereklilik arz eden konular neler?' gibi alt başlıklarda bir eğitim verdi. Düzenlenen seminer için eğitimci Bünyamin Efe, Başkanımıza teşekkür etti. Öte yandan eğitim seminerinin ikincisi 27 Mart 2020 Cuma akşamı saat 19.30'da gerçekleştirilecek.


KAHVALTIDA BÜROKRATLAR VE VATANDAŞLARIMIZLA BİR ARAYA GELDİK

Bürokratlar ve vatandaşları bir araya getirdiğimiz ve sorunları karşılıklı tartıştığımız, geleneksel kahvaltımızı yaptık. Kahvaltıya Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Ekşi, Kocaeli Üniversitesi Diş Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Özel, İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, İl Tarım Müdürü Kerim Mete, Fırıncılar Odası Başkan Yardımcısı Kadir Kandemir katılım sağladı.

Dernek başkanımız Osman Çakır, Pazartesi günü tüm üniversite öğrencilerine, hafta içi her gün sabah 7 ile 10 arası çorba 1 TL kampanyasını başlattıklarını ve bununla ilgili duyurunun bilbordlar vasıtasıyla öğrencilere duyurulması için belediye ile ortak çalıştıklarını dile getirdi. Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Ekşi, çorba kampanyasından dolayı Kocaeli Rizeliler Derneği ve Osman Çakır'a teşekkürlerini sundu.


İKM HER ZAMAN ESNAFIN YANINDA

Gazi Lisesi’nin eski cezaevi mevkiinde kurulan kampüse taşınması ile birlikte uzun süredir boş kalan, “çocuklar için eğlence merkezi”, “İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü” ve benzeri şekilde kullanılması konusunda talep ve önerilerin ortaya atıldığı Gazi Lisesi’nin eski binasına malumunuz, geçici olarak İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi taşındı. Ve uzun zamandır ışıkları sönük olan Gazi Lisesi’nin eski binası, tekrar aydınlatıldı. Bu durum, çevredeki esnafları ve derneğimizi sevindirdi. İKM Başkanı Murat Öztürk, sosyal medyada memnuniyetini bildirdi ve emeği geçenlere teşekkür etti. Öztürk’ün yaptığı paylaşım şöyle: “Eski Gazi Lisesi uzun zamandan beri atıl durumda boş bir şekilde duruyordu… Siyasi büyükler bu okulu ne yapacaklarını bir türlü karar veremezken veya en iyi bir şekilde nasıl kullanılması gerektiğini düşünürken İZMİT İMAMHATİP OKULU eski yerine yeni okul yapılması karar verildikten sonra buraya taşınması kesinleşti… Çok uzun zamandan beri ışıkları ve görüntüsü İzmit merkezine yakışmayacak şekilde karanlık durumdaydı. Bugün akşamdan itibaren okulumuzun ışıkları açıldı ve harika bir görüntü oldu… Geçici süre burada kalacak okulumuz boş durmaktansa hiç olmazsa öğrencilerin hizmetine açıldı… Bu güzel ışıklandırma biz esnafları mutlu etmiştir… Bu süre içinde bizlere desteğini eksik etmeyen İzmit Kaymakamımız ŞEVKET CİNBİR, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürümüz FEHMİ RASİM ÇELİK ve İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ÖMER AKMANŞEN’e İKM olarak teşekkür ederiz..

Kongremizi yaptık

Derneğimizin kongresini Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirdik. Gerçekleşen Kongrede Divan Başkanlığını önceki dönem Muhtarlar Dernek Başkanı Vedat Yoldaş üstlenirken divan üyeliklerini de Kocaeli Muhtarlar Dernek Başkanı ve aynı zamanda Tavşantepe Mahalle Muhtarı İbrahim Efe ve Türkiye Muhtarlar Derneği Şube Başkanı Ovacık Mahalle Muhtarı İlhan Altıntaş yaptı.

SATILMIŞ 50 OY ALDI

Kandıra’da 5 merkez mahallesi olmak üzere köylerle birlikte 96 muhtar görev yapıyor. 82 üyesi bulunan Türkiye Muhtarlar Derneği Kandıra Şubesi yeni Başkanını seçmek için sandık başına gittik. Gerçekleşen Genel Kurulda Mevcut başkan Mustafa Satılmış ile Şerefsungur Mahallesi Muhtarı Ergün Akıncı’nın listeleri yarıştı. Yoğun katılımla gerçekleşen Başkanlık seçiminde Mevcut Başkan Mustafa Satılmış (50) Ergün Akıncı ise (30) oy aldı.2 kişi ise oy kullanmadı. Rakibine 20 oy fark atan mevcut Başkan Mustafa Satılmış güven tazeleyerek yeniden Türkiye Muhtarlar Derneği Kandıra Şubesi Başkanı oldu.

Mustafa Satılmış'ın yönetim kurulu üyeleri ise şu şekilde; Rasim Candan, Ahmet Akaba, Kadir Aykan, Emin Akçay, Mehmet Öz, Şerafettin Gökçe, Ömür Özmenek, Mehmet Şentürk, Adnan Kaçan. Denetim kurulu üyeleri; Mehmet Efe, Mücahit Sevim, Ünal Kocabaş. Üst kurul delegeleri; Cüneyt Özcan, Ergün Türkmen, İsmail Karakoç, Şükrü Özdil, Yahya Pekcan, Ali Özaydın, Nihat Sarı, Mehmet Elmacı


Mardinli kadınlara ‘psikolog’ desteği

Bu ayki toplantımızda uzman psikolog Hazan Şahnapoğlu’nu ağırladık. Yaptığımız toplantıda üyelerimizin merak ettikleri soruları uzman psikolog Hazan Şahnapoğlu’na sorma imkanları oldu. Kadınlar, hem yaptıkları yemeklerin tadına baktı hem de aile, yaşam, sağlık, günlük stresle başa çıkma yolları, çocuk psikolojisi ve ergen psikolojisiyle alakalı sorularını yöneltti.
‘VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU’
Toplantı sonrası açıklama yapan dernek başkanımız Pelin Bozkuş, “Körfez Mardinliler Derneği Kadın Kolları olarak yeni yerimizde üçüncü toplantımızı gerçekleştirdik. Mardinli hanımlarımız, günlük stresle başa çıkma yolları, çocuk psikolojisi ve ergen psikolojisiyle alakalı uzman psikolog Hazan Şahnapoğlu’ndan bilgiler aldı. Katılan tüm kadınlarımıza üyelerimize teşekkür ediyorum. Çok verimli bir toplantı oldu. Bu tür toplantılarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

Keyifli bir akşam oldu

Ulusal ve uluslararası alanda yapılan fotoğraf festivallerinde sergi ve gösterileriyle yer alan, birçok dergi ve kitapta fotoğrafları yayınlanan sanatçı Yusuf Aslan, derneğimizde sunum ve söyleşi yaptı. “Soma” “Dilsiz Mülteci Müzesi” ve “Şam’ın En Güzel Kızı” sunumları ve keyifli söyleşide Kocaelili fotoğraf severler sıra dışı bir akşam yaşadı. Dernek başkanımız Ümran Özdemir etkinlik sonunda Yusuf Aslan’ı ilimizde ağırlamaktan mutlu olduklarını söyleyerek sanatçıya plaket takdim etti.


KANSERLE MÜCADELE VE ERKEN TANI

4 şubat 2020 tarihinde saat 10.30'da Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde Kanserde Farkındalık ve Erken Tanı programı düzenlenecek. Gerçekleşecek programın önemli konukları olacak. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Utkan, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Topçu ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Devrim Çabuk programda kanserde erken tanının önemine değinecek. Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Kent Konseyi'nin destek verdiği programa herkes davetli.


ARABAŞI GECESİ

Derneğimiz tarafından her kış ayında geleneksel olarak düzenlenen 'Arabaşı Gecesi', yine geniş katılım ile gerçekleştirildi. Gölcük Kongre Sarayı'nda gerçekleştirdiğimiz Arabaşı Gecesi'ne, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kocaeli Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Erol Akalın, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, iş adamları, sivil toplum örgütü yöneticileri, federasyona bağlı Yozgat yöresi dernek başkanları ve yönetimi ve çok sayıda davetli katıldı.

‘TESTİ KEBABI’ ŞÖLENİNE DAVET

 Programın açılış konuşmasını yapan dernek başkanımız Hasan Yılmaz, katılımlarından dolayı bütün konuklara “Hoş geldiniz” diyerek selamladı. Daha sonra birlik ve beraberlik mesajı veren Akalın, el ele vererek daha güçlü olacaklarını söyledi. Akalın, “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz olacağız” dedi. 22 Şubat tarihinde Gebze'de gerçekleştirilecek olan Yozgat'ın Arabaşı Yemeği'nden sonraki ikinci milli yemeğimiz olan 'Testi Kebabı' şölenine herkesi davet etti.

PLAKET VERİLDİ

Derneğimize yaptıkları hizmetlerden dolayı katılımcılara plaketler takdim edildi. Daha sonra Yozgat yöresine ait türküleri en güzel şekilde söyleyen sanatçı Emre Ayaydın sahne alarak birbirinden güzel türküleri katılımcılar için söyledi. Programa olan yoğun ilgi katılımcıları bir hayli mutlu etti. Yapılan organizasyonun kusursuz olması katılımcılar tarafından tam not aldı.


DEPREMZEDELERE YARDIM ELİMİZİ UZATTIK

Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan 6.8 şiddetindeki Elazığ depreminde depremzedelere yardım eli uzattık.Dernek Başkanımız Zekeriya Akbulut yaptığı açıklamada, “ Kocaeli Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği olarak Elazığ depreminde yaşanan Can kayıpları için rahmet, acılı ailelere başsağlığı, yaralılara bir an önce şifalar diliyoruz. Depremsen etkilenen tüm Elazığ ve çevresinde yaşayan  yurttaşlarımıza  geçmiş olsun. Kocaeli Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği olarak toplanan yardımları bölgeye ulaştırılmak üzere İzmit Belediyesi’ne teslim ettik.   Depremi yaşamız insanlar olarak elimizden geldiği kadar yardımda bulunmak istedik. Tüm depremzedelere yeniden çok geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.


HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Kocaeli Malatyalılar Derneği Başkanı İlkin Doydum ve Kocaeli Elazığlılar Derneği Başkanı Aziz Demircan’ı ziyaret ederek moral verdik.
‘HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ’
Ziyarette konuşan KEDFE Başkanımız Tekin Dursun, “Yaşanılan deprem felaketi nedeniyle ölenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Her daim depremzedelerimizin yanlarındayız. Her türlü desteği vermeye hazırız. Önümüzdeki günlerde depremzedeler için bir tır kumanya, ısıtıcı ve battaniyeden oluşan yardımı yönetim kurulumuz ve dernek başkanlarımızdan oluşacak heyetle bölgeye götürerek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayacağız. Deprem bölgesindeki depremzedeleri ziyaret ederek yanlarında olduğumuzu göstereceğiz” dedi.
‘YARDIM KAMPANYASI DÜZENLEDİK’
Sözlerini sürdüren Dursun, “Devletimiz, bölgeye ciddi derecede tüm imkanları seferber etti. Devletimiz, büyük devlet olmanın gerekliliğini göstermiş olmasına rağmen bizler de karınca kararınca safımızı belli etmek ve duyarsız kalmamak için yardım kampanyasını düzenledik” dedi. Kocaeli Malatyalılar Derneği Başkanı İlkin Doydum ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Dadaşların varlığını her zaman hissediyoruz. KEDFE Kocaeli’de iyi bir sivil toplum kuruluşudur. Her etkinlikte Anadolu insanının bir araya getiriyorlar” dedi. Kocaeli Elazığlılar Derneği Başkanı Aziz Demircan ise “Bugünümüzde bizleri yalnız bırakmadıkları için ve yapılan ziyaretten dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Sayfa: 1 / 23