Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Mavi kapaklar beyaz baston oldu

Derneğimiz öncülüğünde başlatılan mavi kapak projesinin geliriyle alınan beyaz baston, büyüteç, konuşan saat, yazı tableti ile kalemi, abaküs ve tekerlekli sandalyeleri sahiplerine teslim ettik.

Derneğimiz öncülüğünde geçtiğimiz sene başlatılan ve 31 Temmuz’da sonlanan mavi kapak toplama projesinin geliriyle 30 adet beyaz baston, 30 adet konuşan saat, 10 adet yazı tableti ve kalemi, 5 adet abaküs, 5 adet büyüteç ile 2 tekerlekli sandalye alındı. Görme engelliler için alınan beyaz baston, konuşan saat, yazı tableti ile kalemi, abaküs ve tekerlekli sandalye, Derneğimiz binasında düzenlenen programla sahiplerine ulaştırıldı. Programa Başkanımız ve çok sayıda dernek üyemiz katılım gösterdi. 5 adet abaküs, 5 adet tablet ve 5 adet kalem, Darıca Barış İlkokulu’nda görme engelliler sınıfında okuyan öğrencilere ve öğretmenlerine ulaştırıldı.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENİYOR

Geçen sene başlattığımız mavi kapak kampanyasını 31 Temmuz tarihinde sonlandırdık. Kocaeli’deki okullarda, kamu binalarında toplanan kapaklarla 4 bin 250 TL’lik gelir elde ettik. Bu gelirle aldığımız beyaz baston, konuşan saat, yazı tableti ile kalem, abaküs, tekerlekli sandalye ve büyüteci üyelerimize bugün dağıttık. Bu programı 15 Ekim 1964’de başlayan ve o zamandan beri Beyaz Baston Görme Engelliler VE Güvenlik Günü olduğu için düzenledik. Bu kapsamda 15 Ekim’de dünya genelinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

‘BELEDİYELER ÜZERİNE DÜŞEN ÇALIŞMAYI YAPMALI’

Görme engellilerin beyaz baston ile rahat yürüyebilmesi için toplumun ve kamu kuruluşlarının yapması gereken şeyler var. Örneğin belediyeler yaya kaldırımlarını beyaz bastonla yürümeyi engellemeyecek biçimde düzenlemeli, iş yerleri sahipleri kaldırımları iş yerlerinin devamı gibi kullanmamalı, araç sahipleri araçlarını park etmemeli. Bunların olabilmesi için basın yayın kuruluşları sık sık bu konulara yer vermeli, belediyeler ve devlet de üzerine düşen çalışmaları mutlaka yapmalıdır.

CEZA UYGULAMASI ÖNGÖRÜLDÜ

Bilindiği gibi 2005 yılında onaylanarak yürürlüğe giren engelliler yasasında ‘Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarını engellilerin erişimine uygun hale getirmelidir’ hükmü var. Bu hüküm için 5 yıl geçiş süresi koyuldu ve 7 Temmuz 2012’de erişilebilir hale getirilmeyen her mekan için ceza uygulaması öngörüldü. Oysa gerek belediyeler, gerek devlet, gerekse diğer kurum ve kuruluşlarca 2012 sonrasında yapılan binaların, çevre düzenlemelerinin erişilebilirliğe uygun olmadığı görülüyor. 15 Ekim’i daha umutlu ve güzel ortamlarda kutlayabilmeyi diliyoruz

Tekerlekli sandalye alanlar:

İsmail Kılıç, Erol Yiğit

Beyaz baston ve konuşan saat alanlar:

Şevket Yorulmaz, Hüseyin Akbal, Hasan Akbal, Engin Albayrak, Gülsel Albayrak, Şefik Topaloğulları, Gülseren Koç, Oğuzhan Yetişmemiş, Fatma Cesur, Güler Demir, Didem Azar, Recep Açıkgöz, İlhami Altın, Ali Rıza Altaylı, Hayrettin Özkan, Ramazan Cirit, Cavit Karaca, Musa Kalat, Yılmaz Ok, Rasim Kaya, Emrah Kaya, Hasan Kuş, Güldane Ayar, İdris Gullür, Müslüm Danaç, Ömer Gülmez

Darıca Barış İlkokulu’nda görme engelliler sınıfında okuyan ve tablet, kalem, abaküs alan öğrenciler ve öğretmenleri:

Ecrin Ünal, Dila Naciye İnal, Ahsen Tunç, Hasan Alhussein, Taha Efekan Kocatepe.