Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

KOENFED, aylık toplantısına katıldık.

Kocaeli Engelli dernekleri federasyonun aylık toplantısında hazır bulunduk. Toplantıya Kocaeli Engelsiz Yaşam Derneği, Marmara SpinaBfida Derneği, Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği, İzmit Bizim Bahçe Şizofren Engelliler Derneği, Kocaeli İl Engelli Meclisi Üyeleri Av. Emre Kalaycı, Dilek Karaca ve Şermin Atasoy katıldı.

MAĞDURİYET GİDERİLDİ
Dernek başkanımız “Federasyon olarak hak temelli savunuculuk ilkesiyle Kocaeli ilinde çalışma yapmaktayız. Bu bağlamda engellilerin ve ailelerinin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi çözüm yolları konusunda engelli dernekleri olarak ortak hareket ediyoruz. 18 yaş altı Çocuklar için Özel Gereksinim Değerlendirmesi Raporu (ÇÖZGER) yönetmeliği nedeniyle randevu almak için aylarca çocukların ve ailelerinin yaşadığı mağduriyetin azaltılması için etkin bir çalışma gerçekleştirdik. Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan komisyon ile mağduriyet yaşayan 451 kişinin sorunu Wisc-R testi yapan psikolog sayısı artırılarak yaşanan mağduriyet giderilmiş oldu.
RAPOR SORUNU
Başkan Doğan, yapıcı ve çözüm odaklı desteklerinden dolayı Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Mürsel Durmaz ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu başkanı Dr. Ali Yiğit’e teşekkür etti. Engelli raporu başvuru süreçleriyle ilgili başka çarpıcı bilgiler veren Doğan, “Yönetmelikte yapılacak revizyonlar ve TBMM’de takibi için Türkiye Engelliler Konfederasyonu bünyesinde çalışmalar yürütülecek. Engelli raporu almak için hastaneye başvuran engellilerden, rapor alma sürecinde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak 3. kademe yani Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi hakem hastanelerinde yüzde 40’ın ve hatta yüzde 25’in altında engeli olup itiraz sürecinde olan kişilerin yoğunluğu nedeniyle randevu süresinin dolduğu tespit edildi” dedi. 
‘VERİ TABANI OLUŞTURULACAK’
Oranları yüzde 10-20 arasında olan yüzde 40’ın altında rapor oranıyla engelli haklarından yaralanmak isteyen normal kişilerin olduğunu da ifade eden Doğan, “Engelli haklarından yararlanmak için yapılan sağlam başvuruların önüne geçilmesi için bir takım önlemler almak gerekiyor. Engellilerin yaşadığı sorunların ilgili kurumlarla paylaşılması ve takip edilmesi amacıyla Kocaeli Engelli Dernekleri Federasyonu bünyesinde oluşturulacak veri tabanıyla engelli sorunları ajandası oluşturulacak. Engelli ve engelliler ile ilgili hizmet veren kuruluşlarla yapılacak görüşmelerde tespit edilen sorunların takibi gerçekleşmiş olacak. Konuyla ilgili görüşmelere Temmuz ayında başlanıp ilk veriler ağustos ayında gerçekleşecek toplantıda kamuoyuyla paylaşılacak” dedi.
‘MAVİ KAPAKLAR ARTIK İLİMİZDE KALACAK’
Kocaeli Engelli Federasyonu ve Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği önderliğinde STK, belediye ve işletmelerin birlikteliğinde plastik atıkların azaltılması ve mavi kapakların toplanması kapsamında mavi kapak kampanyası başlatılacak. Tekerlekli sandalye dağıtım komisyonu oluşturulacak. Daha önce İstanbul’da bulunan çeşitli derneklere ulaştırılan mavi kapaklar, artık Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği ile Kocaeli’de gerçekleştirilmeye başlanacak. Engelli ve ailelerinin yaptığı el emeği ürünlerin sergileneceği ve tüm telif haklarının federasyon bünyesinde olacağı sanal platformlarla ilgili çalışma yürütülüyor. 3 Aralık Dünya Engelliler günü için ünlü sanatçıların katılım sağlayacağı çok büyük bir organizasyon hazırlığındayız” diye konuştu.