Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Kocaeli’de bir ton altın buhar oldu!

Dernek Başkanımız Nur Koç, Gülaçtılar Kuyumculuk ’un İzmit’te bulunan mağazalarını kapatmalarının ardından yaptığı açıklamada, “Çarşı ekonomimize hareketlik kazandıran esnafımızın, tedarikçi firmaların ve halkımızın yaklaşık 1 tona yakın altını buhar olmuştur” ifadelerini kullandı.

Kocaeli’de faaliyet gösteren Gülaçtı Kuyumculuk ‘un İzmit’te bulunan mağazasını kapatıp şehri terk etmesinin ardından, dernek başkanımız bir açıklama yaptı. Dernek başkanı Nuri Koç yaptığı açıklamada son birkaç yıl içinde kapanan mağazaların şehir merkezinde bir ton altını buhar ettiğini ifade ederek, “Haksız kazanç, iftira ve fitne ile yapılan ticaretin bereketsiz ve ilerde bedelinin ağır sonuçlar getireceğini belirttik. Bizim iyi niyetle yaptığımız bu uyarıları hiç dikkate almadılar” dedi. Kocaeli Kuyumcular Dernek Başkanımız Nuri Koç’un konuyla ilgili açıklamasından satır başları şu şekilde:  

Mağdurlardan kendilerine yazılı başvuru yapmalarını isteyen Dernek Başkanımız Koç, “Biz mağdurlardan ne aldıklarını nasıl aldıklarını ve iletişim bilgilerini dilekçe şeklinde istiyoruz. Hukuki ve savcılık süreçlerinde müdahil oluruz ve üstümüze düşeni yaparız. Fakat bizim dernek olarak mağduriyet gidereceğimize umut bağlamasınlar. Biz hukuki süreçte de olaya müdahil olacağız” dedi

“Bildiğiniz üzere isimleri kamuoyumuzca bilinen 3 gün önce ve son 5 yılda birkaç firmanın bir gece ansızın işyeri kapatmaları ile gündeme gelen, varken de, giderken de Kuyumcuların ticaretine ve sektörümüze yıllarca verdikleri zararın yanında yıllarca komşu meslektaşın ve nihayetinde halkımızın da mağdur edildiği malumunuzdur. Kuyumculuk mesleği halkımızın birikimlerini yatırım ya da ziynet takı amacıyla değerlendirdiği samimiyet, dürüstlük ve güvenin ön planda olduğu ticaret alanıdır.”

 “Maalesef bu firmalar sektörümüzde yaklaşık 90’ lı yıllardan itibaren serbest piyasa ve rekabet şartlarını; ne olursa olsun müşteri bana gelsin mantığı ile kuyumcu oda ve derneklerin esasında, müşterilerine sunmak üzere verdiği tavsiye fiyatlarına uymayarak, Kendilerini büyüklük algısıyla toptancı, ucuzcu göstererek, dürüst esnafın makul fiyata satmasına engel olarak, sattığı ürünü de  kötüleyip mahcubiyetlerine sebep olup, komşu esnaf arkadaşının kazanacağı, çoluk çocuğunun rızkına dahi göz koyacak kadar hırsa kapıldılar. Sektöre, Ahi Evran ahlakı ve insani değerlere yakışmayan davranışlarda bulunarak sektöre Güvensizlik algısı ile bir darbe daha vurdular.