Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

HAYIRSEVERLERİ YARDIMA DAVET ETTİK

Tayland’ın Patani Bölgesi’ndeki yardıma muhtaç insanlar ve Kur’an Eğitim Merkezi yapımı için 128 öğrenciyi barındıracak 32 binanın yapımı için harekete geçildi. 14 binadan oluşan Kuran Eğitim Merkezi’nin yapımını ise, İHH Kocaeli İl Teşkilatı olarak üstlendik. Bu binalardan birisini de, İHH Gölcük Temsilciliği yapacak. Bu amaç için İHH Gölcük İlçe Temsilciliği, 7 Şubat 2020 Cuma akşamı, Kongre Sarayı’nda gelir amaçlı bir gece düzenleyecek.

PROJENİN AMACI

 

Üzerinde çalışılan Proje kapsamında, İHH Kocaeli İnsani Yardım Derneği,  Tayland’ın güneyine bulunan Narathiwat eyaletinin Su-ngaiKolok şehrine bağlı Muno köyünde hafızlık yapmak isteyen öğrencilere özel bir yer sağlamak; Kuran’ın nuru ile nurlanmış davetçiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Genel anlamda hafızlık yapmak isteyen öğrenciler için İnşa edilecek olan ve Darül Furkan adı verilen Kur’an Eğitim Merkezi bölge halkı için adeta bir nefes olacaktır.

Darü’l-Furkan Kuran Okulunun inşası toplam 32 ahşap yapıdan oluşturulması hedefleniyor. Kur’an Merkezi 32 yapı hem ev hem kurs olarak kullanılması hedeflenmektedir. Her evin büyüklüğü 36 metrekare ve 4 odası olacak şekilde her odada ise 2 öğrenci konaklayacak,  buna göre her evde toplam 8 öğrenci kalacaktır. Haricen evin alt tarafının kurs olarak kullanılabilmesi için ev yerden 2 metre yüksekte yapılması ön görülmektedir. Toplam 32 yapıdan oluşacak Kur’an Okulunun 4 yapısı daha önce yapıldı, öğrencilerin bir an önce hafızlığa başlamaları için kalan 28 yapının en kısa zamanda inşa edilmesi hedeflenmektedir. Kalan 28 bina tamamlandığında toplamda 256 öğrenci bu projeden istifade etmiş olacak.

Hedefimiz İHH Kocaeli olarak 14 bağımsız bina için 137.000 Euro gelir elde etmek

Yapacağımız tüm çalışmalar için yaptığımız maliyet çalışmaları ile alakalı; Öncelikli hedefimiz İHH Kocaeli olarak 14 bağımsız bina için 137.000 Euro gelir elde etmek. Bu meblağı sağlamak için ekip arkadaşlarımız yoğun çaba sarf etmektedirler. Bu minvalde çalışmalarını hızlandıran dernek çalışanları, hayır çarşıları, stant çalışmaları, ziyaretler vb. ile hedefe ulaşılması planlanmaktadır.

Patani, Tayland’ın güneyinde yer alan ve Tayland sınırları içerisinde, nüfusunun %80’ini Malay Müslümanların oluşturduğu Yala, Narativat, Satun ve Patani eyaletlerinden oluşan bölgenin Malay literatüründeki adıdır. Köken olarak Malay ırkına ait olan Patani halkı, günümüzde Tay Müslümanları olarak bilinir. Patani; Malezya, Singapur, Endonezya ve Brunei’nin oluşturduğu Malay takımadasının, Asya’ya olan uzantısının son kısmıdır. Bu yüzden Malay yarımadasının bir parçası olarak kabul edilir. İsmen bizlere çok uzak kalmış İslam coğrafyasının mazlum halklarından olan Patani halkının direnişi, bilinmeye değer bir özgürlük mücadelesidir. Yıllar süren direniş sürecinde Patanililerin elde etmek istedikleri şey ise Tayland tarafından Malay-Müslüman kimliklerinin kabul edilmesi. Bundaki ısrarlarının sebebi ise Güneydoğu Asya’da bir zamanlar var olan güçlü bir İslam krallığının varisleri olmalarıdır.

KOCAELİ’NİN BAŞARISI

 

İHH Kocaeli kurulduğu günden bu yana, insanlık sorunlarına sessiz kalmamış insanların yararına birçok projeye öncülük etmiştir. 2011 yılından bu yan yana Tayland’da inşa edilecek olan Kur’an Merkezi gibi birçok proje başarıla neticelendirildi. 2011 yılında Patani’de IHH tarafından hizmete açılan, 40 yetim kapasiteli Şifa Yetimhanesi, 2014 yılında Şehit Furkan Doğan Yetimhanesi, 2016 yılında Patani Yaşar Zerdali Kız Yetimhanesi’nde Özellikli Su Kuyusu Açılması ve yapımı devam eden Patani’deki 300 kapasiteli Camii inşası gibi daha önce bu anlamda birçok proje hayata geçirildi.