Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

GÜVERCİNLİK KÖYÜNDE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİ KONUK ETTİK

Büyükşehir Belediyesi Bölge Koordinatörü Abdullah Köktürk, eşi Güler Hanım ve kızı Sevdenur ile birlikte uluslararası öğrencileri Güvercinlik köyündeki evlerinde ağırladı. Kocaeli Yerel Kültür Platformu Kadın Kolları Başkanımız Melek Çeliköz ve yönetici Tenzile Bircan’da ‘mancarlı pide’ yapıp konuk öğrencilere ikram ettiler

KÖYE HAYRAN KALDILAR

Köy gezisine Kolombiya’dan, Moğolistan’a; İran’dan Sri Lanka’ya kadar dünyanın çeşitli ülkelerinin vatandaşı olan 25 Kocaeli Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi katıldı. Ülkemizde ilk kez bir köye giden uluslararası öğrenciler sessiz ve sakin olan yeşillikler içindeki Güvercinlik Köyü’ndeki misafirperverliğe hayran kaldılar.

YÖRESEL KIYAFETLER GİYDİLER

Birlikte köyü gezen ve ‘Mancarlı Pide’ yiyen uluslararası öğrenciler, ağaçlardan cennet hurması ve muşmula topladılar. Yöresel köy kıyafetleri giyen uluslararası kız öğrenciler; traktöre de bindiler, lavanta bahçesinde dinlendiler, kendi dillerinde şarkılar ve Türkçe türküler söyleyerek unutamayacakları bir köy gezisi gerçekleştirdiler. Güvercinlik Köyü’nde son derece keyii bir gün geçiren Kocaeli Üniversitesi’nin uluslararası öğrencileri bol bol fotoğraf ve video çektiler.

KÖKTÜRK’ÜN MİSAFİRİ OLDULAR

Uluslararası öğrencileri ailesiyle birlikte köyü Güvercinlik’te misafir eden Köktürk, uluslararası öğrencilerle tek tek ilgilendi, köyünü tanıttı; söylediği türkü ve ilahilerle sıcak ve samimi bir ortam oluşturdu. Güvercinlik Köyü’nde ağırlanmaktan sevinç duyduklarını belirten ve Köktürk ve ailesine teşekkür eden uluslararası öğrenciler, Kocaeli ve Türkiye’yi çok sevdiklerini, bu ülkede bu şehirde yaşamaktan mutlu olduklarını ifade ettiler.