Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

BİZ SADECE İYİLİKTE YARIŞIYORUZ

Bir yılda 3 bin 700 kişiye yardım ulaştırdık. Gelen yardımlar kesinlikle bu derneğe girmiyor, biz bağışçılarımızla ihtiyaç sahiplerini buluşturan bir derneğiz. Aracılık yaparak ihtiyaç sahiplerinin iyilik elçiliği görevini üstleniyoruz

Ben 24 yaşındayım, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yönetimi bölümünü okudum. İzmit merkez halk eğitimde sağlık alanında öğretmenlik yapıyorum. Adanalıyım, İzmit’e yerleşeli dört yıl oldu. Burayı çok sevdim. Benim için bu kent o kent fark etmez, sonuçta aynı toprağın, aynı ülkenin, aynı bayrağın vatandaşıyız. İster Hakkâri’de.

Biz dernek olarak yoksulluğu ortadan kaldıracak bir düzen için uğraşıyoruz. Yardıma ihtiyacı olan insanlara el uzatma çabası bende çocukluktan beri var. Yapımda var olan bir özellik bugün beni bu derneği kurmaya itti. Ağustos 2018 yılında dernek kurma kararını ben yakınlarımla paylaştım. Daha sonra Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Bekir Serim ile istişarelerimiz oldu. Bu teşvikler sayesinde cesaretlenerek 11 kişi bir araya gelerek 23 Kasım 2018’de derneğimizi kurduk. Kocaali’de sayısız dernek var. Bizim amacımız dernekler arası rekabete girmek değil iyilikte yarışmaktır. Altını çizmek istediğim bir konu bu dernekte, dini, siyasi, ideolojik konulara yer yok. Bu dernek sadece yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek için kuruldu. Biz sadece ihtiyacı olanlar için varız.

Özellikle giysi ve kuru gıdaya ağırlık veriyoruz. Mahalleleri tanıyan temsilcilerimiz sayesinde yardıma ihtiyacı olanları tespit ediyoruz. Altını çizerek söylüyorum yapılan yardımları biz almıyoruz, doğrudan yerine ulaştırıyoruz. İstiyoruz ki yardım eden hayırseverlerimiz gönül rahatlığıyla yardım etsin. Hatta yardımı ulaştırırken o anları video ve fotoğraflar aracılığıyla yardım eden kişilere mutlaka ulaştırıyoruz ya da hayırseverin orada olmasını sağlıyoruz. Derneğimizin adından da belli olduğu gibi biz sadece elçiyiz

Biz resmen kurulmadan önce bile yardım ulaştırıyorduk. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda 30 civarı aileye kurban eti ulaştırdık. 23 Kasım 2018’de kurulduğumuzdan beri yaklaşık 3 bin 700 kişiye, gıda, eğitim, sağlık konusunda yardımlar ulaştırdık. Eğitim dönemlerinin başında öğrencilere kırtasiye yardımı yaptık. Amacımız bunu gelenekselleştirerek her yıl eğitim döneminde ihtiyacı olan öğrencilere yetişebilmek. Okullara giderek okullara kütüphane açtık. Kandıra Yunus Emre Köy Okulu, İzmit Hakkaniye Köy Okulu’na kitap yardımında bulunarak kütüphane açtık. Günde binlerce öğrencinin gidip geldiği köklü bir üniversitenin birkaç farklı kulübüyle, bizim de yeni kurduğumuz “Kocaeli Üniversitesi Gönül Elçilerim Kulübü” ile ortak hareket etmeye başladık. Burada da temel hedefimiz yardımlarımızı yine siyaset dışı yaparak üniversite öğrencilerini kente entegre etmektir. Ayrıca başka illerden gelip de büyük zorluklarla okuyan öğrenciler de var. Şu an bizim burs verecek gücümüz yok. İstiyoruz ki burs vermek isteyen olursa öğrencimizle bağışçımızı buluşturalım. Biz yine araya girmeyerek sadece vesile olacağız. Burs verenlerin de öğrencilere ders başarı ortalama kriterini bursu vermeden belirleyelim.

Bizim derneğimizde herkes bağışçı olabilir ama bağış yaptı diye bağış yaptığı kişiyi de ipotek altın alamaz. Mesela diyelim ki bağışçımız bir öğrenciye burs verdi, bu öğrencimizin burs verdiği dönemlerde okul başarısını kontrol edebilir. Daha burs vermeden ders başarısı düşük burs vermiyorum derse zaten onu bağışçı olarak biz kabul etmeyiz çünkü zaten o öğrenci ekonomik durumu iyi olsa ders başarısı düşük olmayabilirdi. Önemli olan iyiliği koşulsuz yapmaktır. Bizim önceliğimiz iyiliği koşulsuz yapmaktır. Yeni yılda yeni projeleriniz olacak mı? Dezavantajları avantaja çevirmek için kentimizdeki Avrupa Birliği’nin sivil proje fonlarını hazırlayanlarla birkaç aydır temas halindeyiz. Bu ortak proje çalışması olacak. Ar-Ge ekibimizle beraber çalışarak, Avrupa Birliği’nin projelerini ülkemizde uygulamak istiyoruz. Bunun içerisinde başta kadınlar olmak üzere engelliler, yaşlılar, genç kesimden dezavantajlı durumda olanlara bu projelerle destek vermek hedefimiz.

Bu kentin yöneticilerinden, iş insanlarından, belediye başkanlarımızdan bir isteğimiz var. Bize bu yardımları ulaştırma konusunda Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın ve İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet bize yardımları yerine ulaştırmamız için lojistik konularda destek gördük, buradan kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu desteklerin derneğimizin ayakta kalabilmesi için devamlılığı çok önemli.

Biz yeni kurulan bir dernek olduğumuz için çok umutlu değildik. Duyunca şok olduk, çok sevindik. Demek ki yaptıklarımız duyulmuş ve takdir görmüş diye düşündük, çalışmalarımız duyulmuş ki seçilmişiz dedik, en büyük ödül de budur aslında. Bu organizasyonu düzenleyen başta Kocaeli Gazetesi’nin tüm çalışanlarına bizim yaptığımız çalışmaları görüp de bizi önerenlere ve bizi bu ödüle layık gören herkes çok teşekkür ediyoruz.