Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Bazı engelli arkadaşlarımız toplu taşıma araçlarından zorla indiriliyor

Dernek binasında gerçekleştirilen açıklamada Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım genelgesinde yer alan engelli vatandaşların toplu ulaşım araçlarına refakatçisiz olarak istisnai durumlar haricinde yolculuk yapmayacakları ifade edildiğinden ve bu ifade de ki “istisnai durumun” yoruma açık tutulmasının kendilerini mağdur ettiğini ifade eden başkanımız en son bu yorum karmaşası yüzünden bir engelli arkadaşımız zorla toplu taşıma aracından indirilmiştir.

‘CEZAİ MÜEYYİDELER TALEP EDİYORUZ’

Son yıllarda ülkemizde engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak yapılan çok önemli çalışmalar olmakla beraber biz engellilerin kronik sorunları maalesef devam etmektedir. Öncelikle TBMM’nin ortak çalıştığı yasa ile 2007 yılında kabul edilen engelliler yasası uyarınca il ve ilçelerdeki kamu ve ilgili yönetmelik sürekli ertelenmektedir. Engelli vatandaşlarımız için hayati önem taşıyan erişebilirlik düzenlemesinin bütün kamu ve kuruluşlarında, AVM’lerde sinema salonlarında ve futbol sahalarında bir an önce hayata geçirilmesini, yönetmeliğe  uymayanların cezai müeyyidelere çarpıtılmasını talep ediyoruz.

‘İSTİSNAİ DURUM YORUMA AÇIK BIRAKILDI’

Aynı zamanda ülkemizin yerel seçim atmosferine girdiği bu dönemde kent içinde özellikle ulaşım alanında sorun yaşayan biz engellilerin Belediye Başkan adaylarımızdan bazı talepleri olacaktır. Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım genelgesinde yer alan engelli vatandaşlarımızın toplu ulaşım araçlarına refakatçisiz olarak istisnai durumlar haricinde yolculuk yapmayacakları yönünde taahhütte bulunurken istisnanın neye göre ve kime göre tanımı yapılmadığından sürücüler ve biz engelliler yorum farklılığından kaynaklanan sıkıntılar yaşamaktayız.

DURUMUN DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUZ

Bu sorunların giderilebilmesi için bu istisnai durumlar ibaresinin açılmasının bütün tarafların anlayacağı şekilde yapılarak yönetmeliğin revize edilmesini talep ediyoruz. En son bu yorum karmaşası yüzünden bir engelli arkadaşımız zorla toplu taşıma aracından indirilmiştir. Bir talebimizde İl Trafik Komisyonu üyelerimize olacaktır.  Geçtiğimiz günlerde yapılan bir düzenleme ile Gebze ve Körfez’den gelen araçlar Halkevi durağında değil Yeni Cuma yakınlarında durmaktadır. Görme engelli vatandaşlarımızın kent içinde erişimini olumsuz etkileyen bu durum da düzeltilmesini talep ediyoruz.