Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

İZKANDER’den sağlıklı beslenme semineri

Derneğimiz; Fuar içi Sivil Toplum Merkezinde düzenlediği seminer Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Fadime Emel Kara’nın sunumuyla gerçekleşti.

Seminere, İZKANDER Yönetim ve İstişare Kurulu Üyeleri, Kocaeli İzmit ve Kandıralılar Derneği Başkanı ve yöneticileri, Gebze Kandıralılar Derneği Başkan ve yöneticileri, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Kocaeli Şube Başkan ve yöneticileri, Manav Türkleri Dayanışma Platformu Sözcüsü, İzmit Gökçeler Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

‘OBEZ BİR NESİL YETİŞİYOR’

Başkanımız yaptığı kısa bir selamlama konuşmasının ardından sözü Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Fadime Emel Kara’ya verdi. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemine değinen Kara; “Üzülerek belirtmeliyim ki obez bir nesil yetişiyor. Bu durumun önlenmesinde ve kontrol altına alınmasında en önemli rol aileye düşüyor. Aile özelikle çocuklarının beslenmesinde mümkün mertebe doğru besinleri tercih etmeye gayret göstermelidir. Aksi takdirde obezite ve beraberinde getireceği hastalıklar içim geç kalınabilir. Çok yiyerek veya yedirerek onları ya da kendimizi doyurmuş olmuyoruz. Aksine ciddi bir hastalığa sürükleniyor ve sürüklüyoruz” dedi.

‘HER BİREYİN KENDİNE ÖZEL PORSİYONU VARDIR’

Kara, “Her bireyin ya da çocuğun kendine özel porsiyonu vardır. Gereğinden fazla alınan vücut için zararlı olduğunun altını çiziyorum. Kişinin kendisine özel porsiyonu ve uygun bir beslenme görüntüsü ile eski davranışlarından uzaklaşmasının mümkün olmaktadır. Ayrıca bu durumun davranış şekli haline gelmesiyle hem fiziksel hem ruhsal rahatlığa kavuşulacaktır. Bende aynı yollardan geçtim ve 32 kilo verdim. Bu olumlu davranış değişikliği ile beraber üzerinizde yük olan fazla kilolarınız azalırken sağlınız ve mutluluğunuz artacaktır” dedi.

Seminerin sonunda bu gibi sosyal projelerinin devam edeceğini dile getiren Başkanımız ; “İZKANDER ailesi olarak, başta sunumuyla etkinliğimize destek olan Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Fadime Emel Kara olmak üzere, katılım sağlayan çok değerli STK başkan ve yöneticileri ile vatandaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz” diyerek programa son verdi.