Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Tarih bilinci oluştu ama yine de yetersiz

Derneğimiz, Wess Hotel’de yemekli bir toplantı düzenledi. Dernek kaanat önderlerinin katıldığı toplantıda; Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, Feyzullah Yavuz Ulugün, Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitmeni Deniz Gülsün Sarıbay, Hakan Tanta, Hüseyin Erol, Emine Olguntürk, Metin Güven, Fedayi Okumuş, Seda Ceran, Cemil Çağlarkaya ve İzmit Tarih Koridoru Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Barbaros Oktay, Naciye Özdemir, Gültekin Şahin, Murathan Birinci, Berkay Gürakın katıldı. Toplantıya katılan isimler, neler yapılabileceği yönünde fikir alışverişinde bulundu. 

 

HİKAYEMİZ İZMİT


Toplantıda derneğimizin misyon, vizyon ve faaliyetlerin anlatıldığı bir sunum yaptık. “İzmit, bizim hikayemiz” diyerek yola çıkan derneğimiz; kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim faaliyetleri düzenlemek ve akademik çalışmalar yapmak, amacın gerçekleştirilmesi için gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve yayınları temin etmek, dokümantasyon merkezi oluşturmak, çalışmaları duyurmak için amaçlar doğrultusunda gazete, dergi, kitap ve bülten gibi yayınlar çıkarmak, elektronik arşiv ve İnternet siteleri kurmak, belgesel, kısa film ve animasyon benzeri içerikler oluşturmak gibi faaliyetler gerçekleştireceğimizi belirttik.


YÖNETİCİLERE ÇAĞRI 


Toplantıda konuşan araştırmacı yazar Yavuz Ulugün, “İzmit’te bir tarih bilinci oluştu, ancak yeterli değil. Tabi bu bilincin oluşabilmesi için çok zor yıllar geçirdik. İzmit’in sanayi kenti olması turizm kenti olmasını engellemez. Kent tarihiyle ilgili atılacak her adımda kent yöneticileri destek vermezse, gidilecek yol daha da uzun oluyor. Bunun için kent yöneticileri ile birlikte ilerlemek önemlidir. Bir tarih koridoru oluşturabilmeliyiz, Seka’nın altından Çukurbağa kadar Roma İmparatorluğunun başkenti, bu ön plana çıkarılabilir. Yine İzmit’te azizlerin mitleri vardır. Kandıra’da Greek topluluklarının 10 binlerin yürüyüşü diye bir olay vardır. Bir yürüyüş parkuru oluşturulabilinir. Hereke halımız var, yöneticileriyle  dahil edilerek bu değerimiz canlandırılabinir. Biz projelerimize inanıp yatırım yapacak birilerini bulalım. Bu yatırımcılarada kent yöneticilerimiz belli sübvansiyonlar sağlayabilir. Daha birçok fikri çıkabilir” dedi.


KOTO'DAN DESTEK


KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan ise konuşmasında; “Biz elimizden ne gelirse destek vermeye hazırız. Ortak paydalarda buluşacağımız ne varsa hepsine destek verebiliriz. Nuket Özcan da söz alarak, "Biz unutmamak için yola çıkıyoruz. Neyi unutmayacağız? Değerlerimizi, tarihimizi, kültürümüzü unutmayacağız. Ben isterim ki Deniz hocamın el sanatlarıyla ilgili bir porjesini hayata geçirelim ya da Kapanönü Çarşısı'nda daha ne yapılabilirizi düşünelim. Derneğimiz maddi temelli bir dernek olmasın diye üyelerimizden aidat alınmayacak. Derneğimiz her ay bir üyemizin projesine destek verecek. Hep birlikte güzel projeleri hayata geçirelim” dedi. 


4 KUŞAK İZMİTLİ


Deniz Gülsün Sarıbay da 4 kuşak İzmitli olduğunu belirterek; “Nikomedia, Romadan sonra 2. büyük başkent. O dönemde 4 büyük başkent  ar ve birisi Nikomedia. Biz bunu öne çıkarabiliriz.  İzmit 7-8 Efes büyüklüğündedir. Etnografya Müzesi'ndeki renkli mermer rölyeflerde dünyanın ilk suflesini veren çizimler var. Ve yine dünyada ilk renkli mermer rölyefler İzmit’tedir. Efes'te bile renkli mermer rölyefler yoktur. Biz bir turizm destinasyonu yapabiliriz. Bir kitapçık oluşturabiliriz.  Mesala Cephanelik, Osmanlı zamanında da cephanelikti. Ordunun ikinci namazgahı buradaydı. Bunları bu turizm destinasyonu içine alabiliriz" dedi. Hakan Tanta projelere kent yöneticilerini dahil etmek gerektiğinin altını çizerken; Hüseyin Erol, "Kendi tarihimize sahip çıkmak çok önemli. Bu sahiplenmeyi gerek kent yöneticileri gerekse tüm İzmitliler birlikte gerçekleştirmeliyiz" dedi.