Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Mekkenin Fethi

Başkanımız, alternatif yılbaşı programı ile ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Halıcı,"81 şubemizde yaklaşık 600 kadar noktada Kocaeli’mizde de 9 leçemizde İnsanlığa hayırlı olması inancıyla Mekke’nin Fethi Programı düzenleyeceğiz" dedi

 

Başkanımız; 31 Aralık gecesi düzenlenecek alternatif yılbaşı programı ile ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Basın açıklamasında Başkanımızın  yanı sıra İzmit İlçe Başkanı Hüseyin Toruk, İl Başkan Yardımcıları Emre Köse, İsmail Burgu, Furkan Ermiş ve Hasan Yıldırım’da hazır bulundu. 

‘800 MİLYONDAN FAZLA İNSAN AÇ YATIYOR’

Başkanımız düzenlenen basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  “Miladi takvimle 2018 yılını geride bırakıyoruz. Ancak Ülkemiz, Bölgemiz ve Dünyamızda önemli hadiseler devam etmektedir. Doğu Türkistan’da, Arakan ’da, Suriye’de, Yemen’de, Filistin’de ve İslam coğrafyasının dört bir yanında masum insanlar çatışmalarda yaşamını yitirmeye devam ediyor. Diğer taraftan 7 milyar 400 milyon insanın yaşadığı bu gezegenimizde her 12 saniyede bir 1 çocuk açlık nedeniyle ölüyor.  Her 4 saniyede 1 bir insan mülteci pozisyonuna düşüyor. Her gece 800 milyondan fazla insan aç yatıyor.  Yaklaşık 1 buçuk milyar insan sağlıklı içme suyundan mahrum ve 2 milyar insan yoksulluk sınırının altında hayatta kalma mücadelesi veriyoruz dedi

‘YILBAŞI KUTLAMALARINA KARŞI…’

Milli Piyango adı verilen oyunla kitlelerin kumarla buluşturulmasını sağlayan, her türlü kötülüğe giden yolları açan, birçok gencin çeşitli bağımlılıklara yakalanmasına sebep olan, birçok insanda iffet duygusunu zedeleyen her türlü eğlence anlayışını reddediyoruz. Kalplerdeki merhameti körelten, vicdan duygusunu ortadan kaldıran, insanları şehirlerin en orta yerlerinde her türlü ahlaksızlığı yapmaya sevk eden Yılbaşı kutlamalarına karşı tepki koymanın her erdem sahibi insanın görevi olduğunu da düşünüyoruz.

‘KABUL EDİLEMEZ BULUYORUZ’

 Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda İstanbul’a gelip Boğaz’a demirleyen İngiliz Savaş Gemilerinden İstanbul ahalisine bedava dağıtılan alkol yeni dönemde işgalin ve sömürünün nasıl sürdürüleceğinin bir göstergesi olmuştur. Biz Yılbaşı kutlamalarının bu ülkenin emperyalizm tarafından sömürülmesine hizmet eden vasıtalardan biri olarak görüyoruz. Alkol müptelası haline getirilen bir nesil sağlıklı düşünme ve sömürüye karşı direnme vasfını kaybediyor. Bu gecenin Yılbaşı Çekilişi gibi değişik organizasyonlarla Milli Eğitim Bakanlığı’na ait okullarda öğretmenler vasıtasıyla körpe dimağlara aşılanmasını ise kabul edilemez buluyoruz. Aynı şekilde devlet eli yürütülen şans oyunlarının toplumda telafisi mümkün olmayan bir yozlaşmaya yol açtığını görüyoruz. 

Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 31 Aralık 2018 Pazartesi gününü 1 Ocak 2019 Salı gününe bağlayan gece 81 şubemizde yaklaşık 600 kadar noktada Kocaeli’mizde de 9 ilçemizde İnsanlığa Bir İnşirah olması inancıyla Mekke’nin Fethi Programı düzenleyeceğiz. Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca Miladi 1 Ocak 630 tarihinde Hz. Peygamberimiz ve ona inananların Medine’den yola çıkışıyla fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü, ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz. FETİH GANİMET ELDE ETMEK DEĞİLDİR Mekke’nin Fethi büyük fetihtir. Günümüz Müslümanların bu büyük fetihlerden çıkaracağı bazı dersler vardır. Öncelikle Müslümanlar verdikleri sözü tutarlar, yaptıkları antlaşmayı bozmazlar. Zaferin Allah’tan olduğuna inanırlar. Sabrın ve fedakârlığın Müslümanca bir yaşam tarzının gereği olduğunu bilirler. İslam’ı yaşamanın ancak cihat ile mümkün olduğunu idrak ederler. Zafere giden yolda en büyük gücün inanç olduğunun farkındadırlar. Emaneti ehil ellere teslim etmek gerektiğine inanırlar. Fethin gayesinin ganimet elde etmek değil, yürekleri kazanmak olduğunu bilirler. İslam’ın yaşanmasında kadın erkek tüm Müslümanların Allah’a itaat sorumluluğu olduğunun farkındadırlar. Bir Müslüman’ın gücü nispetinde tüm yeryüzünden sorumlu olduğunu bilirler. Tevazunun, vefanın ve sadakatin Müslüman ahlakının vazgeçilmezleri olduğuna inanırlar.

 ÇEŞİTLİ İLÇELERDEKİ PROGRAMLAR

Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna,  bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanımız kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz. 31 Aralık 2018 Pazartesi akşamı 19:30’da tüm halkımızı çocukları ile birlikte kendilerine en yakın noktada Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenen Mekke’nin Fethi Programlarına davet ediyoruz.

 İŞTE PROGRAM LİSTESİ

Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi İzmit Sabancı Kültür Merkezi Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi Körfez Tütünçiftlik Kültür Merkezi Gölcük Gölcük Kongre Sarayı Derince Zübeyde Hanım Kültür Merkezi Çayırova Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi  Karamürsel Karamürsel Kültür Merkezi Kartepe Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi