Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Urban Gardening' AB projesine katılmaya ne dersin!

KCZIA (Polonya) koordinatörlüğünde ve AVRASYA GENÇLIK GELISIM DERNEGI (Türkiye), ACD LA Hoya (İspanya), PRISM (İtalya), EPLEFPA de Toulouse-Auzeville (Fransa), Iniciativi (Bulgaristan) ortaklığında gerçekleşen heyecan verici proje kentlere yepyeni bir soluk getiriyor.

Tam adı: "URBAN GARDENING: The Urban Gardening Role in Improving of Adults and Community Growth" olan Avrupa Birliği projesi Polonya koordinatörlüğünde; Türkiye, İspanya, İtalya, Fransa ve Bulgaristan'dan ortak kuruluşların katılımıyla gerçekleştirilen AB destekli bir projedir. Proje kapsamında, çeşitli şehir bahçeciliği eğitimleri yaratılmakta ve bu bilinç Avrupa genelinde yaygınlaştırılmaktadır. Ayrıca, yaşadığımız çevreyle olan ilişkimizi güçlendirmenin, çevre bilinci oluşturmanın; ortak alanlarımızı paylaştıklarımızla “yeşil alan ve bahçe”ler aracılığıyla iletişim kurmanın ve şehir/mahalle/okul bahçelerini sosyalleşme mekanları olarak yapılandırmanın yolları-yöntemleri paylaşılmaktadır. Bu çalışma, 6 ülkenin hazırladığı bahçecilikle ilgili içeriklerin sosyal beceriler ve iletişim amaçlı kullanılmasını da hedeflemektedir. Ortaklar Polonya'nın Krakow kentinde 9 günlük bir eğitim ve beraberinde; İstanbul, Selanik-Yunanistan, Sicilya Adası-İtalya, Toulouse-Fransa gibi bölgelerde toplantılar ve ziyaretler gerçekleştirmiştir. Proje sonunda bireylerin, ilgili derneklerin, eğitmenlerin ve ilgililerin şehir bahçeciliğini ve bahçecilik tekniklerini etkin kullanacağı bir eğitim kiti oluşturulmaktadır.

Proje kapsamında Youth Eurasia Proje Müdürü Nilay Yılmaz önderliğinde, İstanbul'da çeşitli ücretsiz çalışma atölyeleri düzenlenmektedir. İletişim becerileri, liderlik becerileri, takım oluşturma, çocuklarla, gençlerle ve yetişkinlerle çalışma yöntemleri, bahçe tasarımları, yaratıcı düşünme ve “Design Thinking” konularına yönelik bol hareketli, oyunlu ve düşünmeli saha uygulamalarını deneyimlemek isteyen herkes atölyelere davetlidir.

Proje web sayfası:           http://edu-urban-gardening.eu/index.html

Proje Facebook sayfası: https://www.facebook.com/edu.urban.gardening/

Basında: http://www.gencbasin.com.tr/burs-staj-is-agh/urban-gardening-ab-projesine-katilmaya-ne-dersin--27.html