Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Eğitim Bursu Dayanışma Gecesi

Derneğimiz eğitim bursu dayanışma gecesi düzenledi. Katılımın yüksek olduğu gecede konuşan Dernek Başkanımız Birol Sağlam, “Bizim derneğimiz emekçilerin, işçilerin, öğrencilerin, ezilen her kesimin derneğidir” dedi.

Tanyıldız Restaurantta düzenlenen geceye Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hasan Güzelgül, Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, AKD Genel Başkan Yardımcısı Zeynal Odabaş, AKD Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çam, HBVAKV Genel Sekreteri Hüseyin Gülseven, çok sayıda sendika temsilcisi ve vatandaş katıldı.

“BİLGİ ÖNCELİĞİMİZ OLMALI”

Dernek Başkanımız “Bugün Alevi tarihine giden bütün yollar kapatılmaya çalışılıyor ve bilgi kirliliği yaratılarak Aleviliğin altı boşaltılmak isteniyor. Değerli dostlar biz şunu çok iyi biliyoruz ki bilgi her zaman önceliğimiz olmalı çünkü ancak hayatın akışını üreterek değiştirebiliriz. Bu sebeple ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ şiarıyla bizlere fikir ve düşünceleriyle ışık tutan ve yol gösteren Uğur Mumcu’yu katledilişinin 26. yılında saygı ve özlemle anıyorum.

HAK MÜCADELESİ

Alevi Kültür Dernekleri 28 yıllık geçmişiyle demokrasi, özgürlük ve hak ihlalleri konusundaki bütün baskılara ve ayrıştırmalara rağmen asla ödün vermeden mücadelesine devam etmiştir. Böylesine kuşatılmış bir süreçte en çok zararı gören bu ülkenin farklılıkları, düşünceleri ve renkleridir. Aleviler bu kadim coğrafyada hak nasıl talep ediliyorsa yüzyıllardır öyle hakkını talep etmiştir. Meydanlarda hak mücadelesini verirken çözümünde sokak sokak çalışmaktan geçtiğini iyi biliyoruz. Aleviler neden meydanlarda diyenler bilmelidir ki kindar değil özgür nesiller için meydanlardayız. Irkçı asimilasyoncu eğitime karşı laik parasız anadilde bilimsel eğitim için meydanlardayız. Cinsiyetçi eğitim müfredatına hayır demek için meydanlardayız. Zorunlu din derslerine hayır demek için meydanlardayız.