Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Derneğimizden Yönetim Kurulumuza Covid -19 Bilgilendirme Toplantısı

İbrikdere’de bulunan dernek merkezimiz de, Başkanımız  tarafından  Kocaeli Ordu Dernekler Federasyonu Yönetim Kuruluna Covid-19 tedbirleri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledik. Gebze Üniversitesi Öğretim Kurulu Üyesi Prof. Adem Kılıç'ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda Korona virüs hakkında önemli bilgiler aktarıldı. Prof. Adem Kılıç katılımcılara, “Koronavirüs Nasıl yayılır? Koronavirüsten nasıl korunulur?” başlıkları altında Covid -19’u anlattı.

KORONAVİRÜS NASIL YAYILIR?

Gebze Üniversitesi Öğretim Kurulu Üyesi Prof. Adem Kılıç konuşmasında; “Koronavirüs ; solunum buharı vasıtasıyla, enfekte olan birinin hapşırmasıyla yayılır veya enfekte olan eline öksürürse, birçok insanın sıklıkla temas ettiği kapı kolu, ışık düğmesi, asansör düğmesi, alış - ve merkezlerinde el arabaları, yürüyen merdiven korkuluklarından tutarsa; buralara temas eden herkese bulaşır. Aerosoller, havada saatlerce kalabilen ve 4-10 metreye yayılan mikroskobik virüs parçacıkları içerir. Grip virüsler ve soğuk algınlığı virüsler de koronavirüse benzer şekilde yayılır, bu nedenle kendimizi grip ve yen koronavirüsten koruma tedbirlerini çok dikkatli bir şekilde uygulamamız gerekmektedir. “ dedi

KORONAVİRÜSTEN NASIL KORUNURUZ?

 Dışarıdan eve gelindiğinde veya dışarıda bir şeyler yemek gerektiğinde eller en az 20 saniye süre ile sabunlu su ile yıkamak veya sabun ve su bulunmadığında el dezenfektanı kullanmak, kendimizi koronavirüsten korumak için yapmamız gereken en önemli tedbirlerden birini oluşturmaktadır. Bu, virüse ve onu yayma potansiyeline sahipseniz, diğer insanları sizden korumak ve sizde virüs olmadığı durumda ise kendinizi diğer insanlardan korumak için ; sokak, market , banka ,okul ,ibadet yeri ,alış-veriş merkezleri, pazarlar gibi halka açık yerlerde mutlaka bir yüz maskesi takılması önerilmektedir. İnsanların çok yakın olduğu ve maske takmadığı yerlerde virüsün kişiden kişiye aktarımı çok kolaylıkla gerçekleşmektedir. COVID-19'un aerosollerle yayılabileceğini bildiğimize göre, evlerimizdeki ve diğer kapalı alanlardaki hava kalitesine ve havalandırma kalitesine dikkat etmemiz gerekmektedir. Hava temizleyiciler, yüksek kaliteli filtreler ve dışarıdaki havanın içeriye girmesine izin vermek ,evinizdeki havanın virüs oranını azaltabilir.

Gereksiz yolculuk ,seyahatlerden kaçınalım. Bağışıklık sistemimizi mümkün olduğunca sağlıklı besinleri tüketerek güçlü tutmalıyız. Sabırla temizlik, maske ve mesafe kuralına uyarak kendimizi, sevdiklerimizi koruyabileceğimiz gerçeğini unutmamamız gerekmektedir” dedi.
 


Kocaeli Ordu Dernekler Başkanımız Celalettin Yaylak özellikle maske ve sosyal mesafe konusunda duyarlı olunması gerektiğinin altını çizdiği konuşmasında; “Vakaların günden güne arttığını görüyoruz. Sadece kendi sağlığımız için değil herkesin sağlığı için duyarlı davranmalı ve tedbirlere uymalıyız. Kıymetli başkanıma ve değerli hocamız Gebze Üniversitesi Öğretim Kurulu Üyesi Prof. Adem Kılıç'a bilgilendirme için teşekkür ederiz” dedi.