Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

SIFIR ATIK PROJESİ

Kentimizin en köklü ve aktif sivil toplum kuruluşlarından olan derneğimiz şu sıralar ülke kamuoyunuzda da sık sık gündeme gelen, çevre bilinci üzerine geliştirdiğimiz; ‘Sıfır Atık’ projesini konuşmak için Başkanımız ile derneğimizin sahilde bulunan sosyal tesislerinde bir araya geldik. Başkanımız Umut Ongül; derneğin geliştirdiği projeleri anlatararak” Kocaeli’ye temiz çevre bilincini aşılamak istiyoruz.” dedi.

 

Genç Kocaeliler Derneği Yönetim Kurulu başkanıyım. GKD’de  3’üncü dönemim. Ayhan Varol döneminde üye oldum ve göreve başladım. Daha sonra Sedat Başkan döneminde yönetim kurulunda devam ettim.3.dönemimde ise başkanlık görevini üstlendim. Nasip olursa bu dönemde 2 yıl zamanım var. Sonrasında bayrağı benden sonraki bir arkadaşa teslim etmeyi düşünüyorum.

Derneğimiz 1988 yılında kuruldu. Genç Kocaeliler Derneği kentin en aktif derneklerinden birisidir. Derneğimizin amacı kentin gündemiyle ilgili, çeşitli düşüncelerimizi, fikirlerimizi paylaşmak. Bir parçada olsa Kocaeli’mizin ülkemize faydalı olmasını sağlamak asıl amaçlarımızdan biridir. Kocaeli'de olmayan kentlilik bilincini aşılamak istiyoruz.

 

 “SIFIR ATIK PROJESİ”

Atıkların geri kazanılması ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi amacıyla derneğimiz bünyesinde bulunan sosyal tesisimizdeki atıklar ayrıştırılacak. Daha önce tesisimizden çıkan tüm atıkları cam, pil, metal, kâğıt atıklarını çöpe atıyorduk. Şimdi ise çevre adına, duyarlılık göstermek için artık bunları sosyal tesisimizde ayrıştırıyoruz. Belediyemizi arayarak yetkililere teslim ediyoruz. Hem böylece çevre bilincini vatandaşımıza aşılamak istiyoruz. Hem de Türkiye gündeminde olan  ‘temiz çevre’ hareketi ile ilgili sosyal projelere katkımızın olmasını istiyoruz.

 

HEM MADDİ AÇIDAN HEM VİCDANİ AÇIDAN RAHATLATTI

Gerçekten  şimdi gördük ve fark ettik ki geri dönüşümle ile ilgili çok malzememiz varmış. Bunları teslim ettikçe görmeye başladık. Tesisimize koyduğumuz koca toplama haznesi 2 haftada doldu ve bunları teslim ettik. Bu proje bizi hem maddi açıdan hem vicdani açıdan rahatlattı.