Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Kocaeli Valiliği Kadın Sağlığı Eğitim Projesi

Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un eşi Sayın Hülya Aksoy, İl Sağlık Müdürlüğü Tarafından yürütülen “Kocaeli Valiliği Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” kapsamında derneğimizin bayanları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sivil toplum Merkezinde bir araya geldik.

Sayın Hülya Aksoy, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekleri Federasyon Başkanımız Mikail Kalyoncu ve dernek üyesi kadınlarımız  tarafından kapıda karşıladık. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda, Sayın Hülya Aksoy’un yapmış olduğu konuşmalarında; “Değerli hemşehrililerim hepiniz projemize hoş geldiniz. İl Sağlık Müdürümüze, Dernek Başkanımıza ve yönetimine bizi sizlerle buluşturduğu için teşekkür ediyorum. Bir Kadın Sağlığı Eğitim Projesi başlattık ve projemizin içerisinde kadınlarımızı ilgilendiren bazı konular da ve hastalıklar hakkında bilgilendirme yapacağız. Burada dinlediklerinizi hepiniz çok iyi biliyorsunuz ama bazı şeyleri bilmek yetmiyor uygulamak da gerekiyor. Burada dinlediklerinizi evinizde uygular, etrafınızda bilmeyen kadınlarla da paylaşırsanız bizim projemiz amacına ulaşmış demektir. Biz kadınlar kendimizi ihmal ederiz, ailemiz gibi bir takım önceliklerimiz vardır. Ama kadın sağlıklı olacak ki bunları çok daha rahat bir şekilde yapabilsin. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin. Hepinize sağlıklı mutlu günler diliyorum.” diyen Sayın Hülya Aksoy, tüm katılımcılara teşekkür etti.
 

Daha sonra, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. İnci Sobi tarafından kadınlarımıza, meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemi, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, 6284 sayılı Kanun ve kadına yönelik şiddet, sigara, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının zararları konularında eğitim verildi. Kendi kendine meme muayenesini anlatan video gösterimi yapılarak, bilgilendirici el broşürleri dağıtıldı ve katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi.