Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Derneğimizin binasını hizmete açtık.

İzmit Ruşen Hakkı Caddesi Dut Sokak’ta bulunan bina Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Bina Zöhre Aracı anısına, Aracı ailesi tarafından derneğimize  bağışlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir BüyükakınAK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Zekeriya ÖzakAK Parti İl Başkanı Abdullah EryarsoyYardımcısı Gülcan KocabıyıkAracı ailesi adına Zümran Aracıİbrahim Vefa AracıKörfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can ve çok sayıda davetli katıldı. 

KOMŞLULUK ÇOK BAŞKAYDI 

Açılış dernek binası önünde gerçekleşti. Zöhre Aracı’nın torunu Zümran Aracı yaptığı konuşmasında “Eski günlere ve anılara döndüm. Bütün çocukluğumuz burada geçti. Allah hepsine rahmet eylesin. Bu evi rahmetli babam satın aldığında rahmetli babaannem Zöhre Aracı ile birlikte burada yaşadık. Eskiden bu mahallede apartman yoktu. Bahçe içinde evler vardı. Hepimiz birbirimizi tanırdık. Komşuluk çok başkaydı” dedi. 

 

FEYZA EKŞİ’DEN TEŞEKKÜRLER 

Başkanımız “Kıymetli Aracı ailesine bağışı için, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na binanın restorasyonu için teşekkür ederim. Bizim derneğimizin amacı koruyucu aile dernek sayılarını arttırmaktadır. İnşallah bu bina çocuklarımıza sıcak bir yuva olacak” dedi. 

ÇOK DUYGULANDIM 

6 aylıkken korucu aile tarafından sahiplenen KALBEN Derneği Genel Başkanı Pelin Çalışkanoğlu Ekşi, “Ben 30 yaşındayım. 30 yıldır ailemle birlikte yaşamaktayım. Çok duygulandım. Çok mutluyum. 6 aylıkken Fenerbahçe Parkı’nda koruyucu ailemle tanıştım. Benim gibi karanlıkta kalmış çocuklara ışık olmak için dernekle bu yolculuğa çıktım” diye konuştu. Çalışkanoğlu konuşma yaparken gözyaşlarını tutamadı.

HEPİMİZ BU EVDE BÜYÜDÜK 

Aracı ailesi adına konuşma yapan Vefa İbrahim Aracı ise şu ifadelere yer verdi: “Biz 4 kardeş hepimiz bu evde büyüdük. Şu camdan baktığımda sanki hala babaannem şu camdan bakıyormuş gibi hissediyorum. Biz bu evde 4 kardeş büyüdük ama bizim gibi en az 15 çocuk daha büyüdü. Rahmetli babam iş seyahatlerinde bulduğu yetim ve öksüz çocukları eve getirirdi. Her zaman bu evde kalabalıktı. Bu benden çok mühendis ve doktor çıktı.

KİRADAN KURTULUP ALDIĞI İLK EV 

Burası rahmetli babamın kiradan kurtulup aldığı ilk evdir. Evin tapusu annemin üzerineydi. Babaannem buna çok alınmıştı. Burada babaannemin kuralları geçerdi. Evden içeri bırakın içkiyi kadeh dahi giremezdi. Rahmetliyi kaybettikten sonra biz 4 kardeş karar verdik. Anamızın ve babamızın neyi varsa bağışlayacağız demiştik.”