Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

‘Eksi Birinci Kat’tan anlamlı mesaj

Türkiye’de suç ve sonrasındaki mücadelede, cezaevlerinde bulunan gençlerin tahliye sonrası bir hayat kuramama endişesi üzerine gönüllülerle bir araya gelerek hem cezaevlerinde hem de dışarıda madde bağımlısı gençlerin rehabilitasyonu üzerine yoğunlaşarak çok anlamlı bir projeye imza attık

2018-2023 yılı Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planından hareketle geliştirdiğimiz bu ulusal projenin yazımını ve danışmanlığını uzman psikolog Sinem Çetin üstlendi.

 “Pozitif Düşün Genç Yaşa” projesi (2019-2021) kapsamında 3 ay gibi kısa bir sürede hayata geçen “Eksi Birinci Kat” adlı tiyatro oyunu Kocaeli Sabancı Kültür merkezinde 2 Mayıs 2019 tarihinde liseli gençler ile buluştu. Büyük beğeni toplayan oyunu, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yemen, Hayata Dönüş Derneği Başkanı Nezahat Erok, Narkotik eski Şube Müdürü Mutlu Çelik, İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Başiskele Selim Yürekten Mesleki Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri ve oyuncu aileleri izledi.

 Burak Tekin'in yazıp yönettiği hayat dersi niteliği taşıyan oyunda alkol ve uyuşturucu maddelerin zararları ve internetin sadece sosyal medyadan ibaret olmadığı anlatan oyun izleyiciler tarafından alkış tufanına tutuldu. Oyunu izleyen gençleri, derneğimizin tiyatro kulübüne davet eden proje, gençlere oyunculuk kapılarını açarken diğer sahne sanatlarına ve spora da gençleri yönlendirmeyi amaçlıyor.

Mücadele kapsamında faaliyetler yürüten derneğimizin başkanı Nezahat Erok, " mücadele için gençleri; tiyatro, dans, müzik gibi sanat dallarına ve spor ve bilime yönelten projelere ihtiyaç var. Dernek gönüllüleri ve üniversite öğrencileri ile amatör olarak bu projeye başladık ve sahneye çıktık. Destek ve yardımlarla büyüyeceğiz ve daha çok gence, aileye ulaşacağız. Projede ve oyunda emeği geçen başta yazar ve yönetmenimiz Burak Tekin, Sevda Erboy, Umut Durmaz, Cihan Taşdemir, Gökşen Tafran, Ayşe Uzuner, Sinem Çetin, Özgen Orak, Aliye Umut, Semih Civelek, Özcan Umut, Ömer Faruk Demir ve Müfit Akın Erok’a emekleri için çok teşekkür ederim.” dedi. 2019 yılı içinde Kocaeli ilinde tiyatro oyunu devam ederken internetin zararları ve interneti faydalı kullanabilmek konulu digital okur yazarlık seminerleri ile zenginleşecek olan “Pozitif Düşün Genç Yaşa” projesi, Kocaeli sınırlarından çıkarak ülke çapında da yayılmaya hazırlanıyor.