Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Artvin dernekleri Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekleri Federasyonu olarak birleşti.

KARBAFED Başkanımız ve yönetim olarak kuruluş sürecinin ardından basın mensuplarıyla bir araya gelerek kuruluş sürecini anlatarak ve kamuoyunu bilgilendirdik.

Düzenlediğimiz programda başkanımız, Fuat Mehmet Ellibeş, Hasan Basri Başbay, Alper Yazıcı, Muharrem Gökbayrak, Zülfikar Ali Tokgöz, Cemil Gürgen ve Şaban Yamak yer aldı. Programda konuşan Federasyon Başkanımız Mikail Kalyoncu, “KARBAFED; Kocaeli Artvinliler Derneği'nin önderliğinde, Kocaeli'deki tüm kardeş Artvin derneklerinin bir araya gelişiyle kurulmuş olan bir federasyondur. Kısa adi KARBAFED olan Federasyonumuzun açılımı: Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekleri Federasyonu'dur” ifadelerini kullandı.

KARDEŞ ARTVİN DERNEKLERİYLE İSTİŞARE

Sözlerini sürdüren Kalyoncu, “Bizleri KARBAFED Federasyonu'na ulaştıran yolculuk; 2015 yılında ben Kocaeli Artvinliler Derneği yönetim kurulu üyesiyken görevdeki başkanın yoğun iş trafiği sebebiyle istifasıyla başladı. Diğer yönetim kurulu üyeleri benim başkanlığa geçmemi önerdi ve 2015 yılının mayıs ayında, önce yönetim kurulu kararıyla başkanlık görevini üstlendim. Ardından 2016 yılının Ocak ayında Kocaeli Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin seçilmiş başkanı oldum. Yönetim kurulundaki arkadaşlarım ile seçimlerin ardından diğer tüm kardeş Artvin dernekleriyle istişarelere başladık” dedi.

KARDEŞ ARTVİN DERNEKLERİ KATKI SAĞLADI

Kalyoncu konuşmasının devamında, “Tüm kardeş derneklere tek tek gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde, federasyon olmanın ihtiyaç olduğunu vurgulayarak Kocaeli Artvinliler Derneği; gerek göç zamanında gelen eski Artvinliler, gerekse yeni göç eden ve kente yerleşen Artvinliler arasında iletişim köprüsü misyonu, geçmişten günümüze kültürel ve tarihi zenginliklerin korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için 'federasyon' olgusuna gereksinim olduğunu ifade ettik. Kardeş derneklerin birçoğu, yönetimimize hak verdi ve federasyonun hayata geçmesi ve faaliyetlerine başlaması konusunda büyük katkıda bulundular” sözlerini kullandı.

 BİRLİK VE BERABERLİĞİ PERÇİNLEDİ

Kalyoncu sözlerini, “Kentin üç büyük ilçesinde Artvin Derneği'nin olmayışının eksikliği giderilir. Karamürsel'de 9 Artvin kökenli köyün olması Karamürsel Artvinliler Derneği'nin olmazsa olmaz olduğu gerçeğiyle kurulur. Yine aynı şekilde bu 3 buçuk sene içerisinde; Başiskele ve Körfez ilçelerimizde de eksik olan Artvin Dernekleri kuruldu. 3 buçuk sene boyunca; 2019 a kadar gelen süreçte Kocaeli Artvinliler Derneği daima birlik ve beraberliği perçinleyici çok önemli etkinliklere imza attı.

KARBAFED’İ 8 DERNEK OLUŞTURUYOR

Kalyoncu sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Kocaeli Artvinliler Derneği'nin en önemli hedeflerinden olan federasyon, kısa adıyla KARBAFED, tüm bu birlik ve beraberliği perçinleyici etkinlik ve istişareler doğrultusunda; 15 Mart 2019’ da 8 dernek ile birlikte genel kurulu yapılarak resmi olarak onaylandı ve kuruldu. Hem kurucu hem de seçilmiş başkanlarla Karamürsel Artvinliler Derneği, Gölcük İznik Batum Havalisi Derneği, Başiskele Artvinliler Derneği, Kocaeli Yusufeliler Derneği, İzmit Artvinliler Derneği, Kocaeli Artvinliler Derneği, Kandıra Beylerbeyi Derneği ve Körfez Artvinliler Derneği olmak üzere 8 dernek bugün Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekleri Federasyonu'nu oluşturmuştur.”
 

KARBAFED YÖNETİM KURULU

Mikail Kalyoncu, Fuat Mehmet Ellibeş, Hasan Basri Başbay, Alper Yazıcı, Muharrem Gökbayrak, Zülfikar Ali Tokgöz, Cemil Gürgen, Şaban Yamak.