Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

ATEŞ ÇEMBERİNDEN BİR OLURSAK ÇIKABİLİRİZ

Kocaeli Kars, Ardahan, Iğdır Sanayici ve İş Adamları Derneği (KARSİAD) Başkanı Haluk Mamik, derneğe bağlı iş adamları ile bir araya geldiği toplantıda, ticarette ‘Kazan Kazandır’ politikasıyla yola çıkarak birlik ve dayanışma içerisinde hareket edeceklerini belirtti.

 

KARSLI PROFESÖR DE KATILDI

Ramada Plaza Otel’de düzenlediğimiz kahvaltıda bir araya geldik. Dernek Başkanımız Haluk Mamik’in ev sahipliğinde düzenlediğimiz kahvaltıda Karslı Ekonomi Uzmanı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halim Kazan. Ülke ekonomisi ve ilimizin ticari hayatının konuşarak birlik beraberlik mesajı verdi. Mamik, dernekte olduğu gibi ticarette de dayanışma içerisinde olacaklarının kararını aldıklarını duyurdu.

GÜVENSİZLİK ORTAMI

Toplantının başında konuşan KARAİAD Başkanı Haluk Mamik, “KARSİAD olarak toplam 22 üyemiz bulunuyor. Biz dayanışma ve kaynaşmayı sağlamak istedik. Birlikte ticaret yapan arkadaşlar da olur diye konuştuk. Ve bugün bir aradayız. Ekonomide bir sıkıntı var. Bu doğru. İnşaat sektöründe ciddi bir çöküş var. Tabi bunların bir sürü sebebi var. Şimdi bunları anlatmaya gerek yok. Kuyumculuk sektöründe de ciddi bir sıkıntı var. Güvensizlik ortamı var.

İŞİMİZE DEVAM EDİYORUZ

Bizim önümüzdeki en büyük engel maalesef faiz. Ülke tamamen faize kitlenmiş durumda. Böyle bir durumda konut satışları da dibe vurdu. Biz arkadaşlarımızla durmama kararı aldık. İşlerimizi devam ettirme kararı aldık.

PİYASA KAZANSIN

Hal böyle olunca dış sermayeye yöneldik. Arap müşterilere ve yurt dışındaki gurbetçi kardeşlerimizle bir araya geldik ve satışlar yaptık. Bu söylediğim yanlış anlaşılmasın. Buraya gelen Arapların bir çoğu maalesef dolandırılmış. Şimdi adama nasıl bir güvence vereceğiz? İnsanlar bunu bize soruyor. Biz sadece biz kazanalım demiyoruz. Eğer bir Arap müşteri örneğin benim projemdeki evi beğenmediyse onu başka arkadaşlarımıza da yönlendiriyoruz. Piyasanın kazanmasını istiyoruz” dedi.

ATEŞ ÇEMBERİNDEN BİR OLURSAK ÇIKABİLİRİZ

Toplantıda söz alan Karslı Ekonomi Uzmanı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halim Kazan, “Her karanlık gecenin bir sabahı vardır. Bugün zorluk içerisinde olabilirsiniz. Ama bu ülke çok büyük bir ülke. Hepiniz iş adamısınız. Benim size en önemli önerim; her şirketin kendine has yetenekleri vardır. O yetenekleri bu aşamada ortaya çıkarmanız gerekir. Bu sizin vurucu silahınızdır. Ayrıca dünyada daralma var, sadece Türkiye’de değil. Bu ateş çemberinden çıkmanız birlikte hareket etmenizle mümkündür” dedi.

İŞÇİ ÇIKARDIĞINIZDA O ŞİRKET BATAR

Devamında Kazan, “Örneğin işçi çıkarttığınız zaman o şirket batar. Siz o işçiyi tam anlamıyla yetiştirdiğiniz zaman işten çıkarırsanız eksilirsiniz. Burada basın da çok önemli. Basın yönlendirirken ekonomik gücümüzü de etkiler. Türkiye’nin etrafı ateş çemberiyle çevrili. Türkiye’ye yatırım yapılmak istenmiyor. Şu anda siyasi kavga oluşturulmaya çalışılıyor. Bu ülkede bir kişi değer üretiyorsa o kişi benim için kıymetlidir. Üretmeyen insan insanlığa faydalı olamaz” ifadelerine yer verdi.