Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Türk ve Yabancı Öğrencilere Kaynaşma Fırsatı

İl Göç İdarisi iş birliğinde Türk ve yabancı öğrencilerin kaynaşması adına pandemi kurallarını göz önünde bulundurarak birçok faaliyetlerde bulunacak.Dünyanın dört bir tarafından ilimize eğitim için gelen uluslararası öğrenciler için çalışmalar yapan ve bu alanda birçok çalışmaya ve projeye imza atan Derneğimiz, önemli bir proje daha gerçekleştiriyor.Bugüne kadar Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı desteği ve iş birliği ile ‘Uluslararası Öğrenci Akademisi’ İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteği ile ‘Geleceği Birlikte İnşa Edelim’ projelerini gerçekleştirmiştik.

İlimizde eğitim gören uluslararası öğrencilerin yanı sıra Türk öğrencilerinde katılacağı projede öğrencilerin kaynaşması, sorumluluk bilinci kazanması ve yeteneklerini geliştirmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda geleceğe yön verecek gençlerin katılacağı projeye ‘Gönüllü Gençlerle Huzurlu Geleceğe’ adı verildi. İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilecek olan projeye İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü de destek ve iş birliğinde bulunacak olan Derneğimiz daha öncede İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile birçok sosyal uyum çalışmasını birlikte gerçekleştirmişlerdi.

Proje kapsamında birçok faaliyet yer alıyor. MS Office eğitimleri, web tasarım kodlama seminerleri, grafik tasarım seminerleri, hüsn-ü hat atölyesi, proje yazma ve yönetme eğitimi, temel afet ve ilk yardım semineri, kariyer günleri, yazar genç okur buluşmaları, kitap ve sinema müzakere günleri, satranç ve mangala turnuvası, doğa yürüyüşü ve temiz çevre etkinliği, genç gönüllüler ve sivil toplum atölyesi, şehit ailesi ziyareti, göçmen aile ziyareti, engelli okulu ziyareti, fidan dikimi, kısa film ve fotoğraf yarışması gibi çok önemli faaliyetler öğrencilerimizi bekliyor.

‘GENÇLERİN GELİŞİMİNİ ÖNEMSİYORUZ’

Dünyayı etkisi altına alınan pandemi süreci göz önünde bulundurularak hassasiyetle planlanan faaliyetler kapsamında MS Office, grafik tasarım, web tasarım kodlama, kitap ve sinema müzakereleri online olarak yeniden planlandı. Diğer faaliyetlerde sürece göre planlanacak. Başkanımız Fatih Karaçoban projeyle ilgili konuşarak “Bugüne kadar yol arkadaşlarımız ve öğrenci kardeşlerimizle birçok projeyi gerçekleştirdik. İlimizde eğitim gören uluslararası öğrenci kardeşlerimiz ve Türk öğrencilerimizin tanışması, kaynaşması, kendilerini geliştirmesi, sosyal sorumluluk bilincine sahip olması amacıyla gerçekleştirdiğimiz projede yer alan faaliyetlerle gençlerimizin gelişimine katkı sunmak istiyoruz.Bugüne kadar öğrencilerimiz için yapılan birçok çalışmaya destek veren İl Göç İdaresi Müdürümüz Sayın Mehmet Erkoç ve ekibi ile yine güzel bir çalışmada birlikte yer aldığımız için mutluyuz. Destekleri için kendilerine teşekkür ediyor, hayırlı çalışmalara vesile olmasını diliyorum” dedi.

 İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç ise “Kocaeli’de eğitim gören öğrencilerin katıldığı sosyal uyum çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bugüne kadar birçok çalışmalar gerçekleştirdik. Bunlardan bir kısmını Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği ile birlikte gerçekleştirdik. Gençlerin gelişmesine katkı sunacak bu anlamlı projenin bir parçası olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.