Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Filografi Sanatçıları Derneğimiz (FİSADER) kuruldu

Derneğimizin kurucu başkanlığını Halk Merkezi ve çeşitli kurumlarda Filografi Hocalığı yapan Mustafa Tekoğul üstlendi. Ayşe Bozkurt’un sekreter, Cengiz Durak’ın muhasip olduğu dernek yönetimimiz de; Esra Ceylan, Ahmet Ceylan, Serpil Bartu ve Öner Polat kurucu üye olarak yer aldı.

ÜLKE GENELİNDE ŞUBELER AÇILACAK

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde şubeler açma düşüncesinde olduğunu belirten Başkanımız Tekoğul, derneğimizin kuruluş amacını şöyle açıkladı:

“- Ortadoğu’dan batıya, ellerden gönüllere uzanan köklü filografi sanatının T.C. Kültür Bakanlığı geleneksel el sanatlarını disiplinel şekilde geliştirmek, gelecek nesillere aktarmak, tanıtmak, sanat bilinci olarak yaygınlaştırmak ve kaybolan bu sanatı eğitim alanlarına taşımak daha da ileriye götürülmesine katkıda bulunmak, çalışma yapacaklara destek olmak ve teşvik etmek, faaliyetlerde bulunmaktır.Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki filografi sanatçıları tarafından yapılan 60x60 ebatlarında 99 adet Esma-i Hüsna çalışmasının tamamlanmasından sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne hediye edileceği.” İfadesinde bulundu.

 FİLOGRAFİ NEDİR?

Filografi, tasarlanmış bir motif ya da desenin, ahşap malzeme üzerine çiviyle çakılması ve arasından çeşitli renklerde iplik veya teller geçirilmesi ile oluşturulan, farklı motif ve desenlerin ortaya çıkarılmasını sağlayan bir el sanatıdır.