Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Babalı Sahili’ne Anlamlı Hatıra Ormanı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Abhaz derneği olarak ,Babalı Sahili’nde anlamlı bir çevre düzenlemesi çalışmasını hayata geçirdik.

Kandıra’da Abhaz ve Çerkesler'in Çarlık Rusya döneminde 1864 yılında Kafkasya’dan sürgün edilişi nedeniyle Babalı Sahili’nde hatıra ormanı oluşturuldu. Büyükşehir Belediyesi ve Abhaz Dernekleri Federasyonu’muzun gerçekleştirildiği programda 300 zeytin fidanı dikildi. Çarlık Rusyası tarafından yaklaşık 150 yıl önce gemilere doldurularak Türkiye kıyılarına gönderilen Çerkes ve Abhazlar’ın büyük bölümünün sahile çıktığı Kocaeli'nin Kandıra İlçesi Babalı Sahili'nde çevre düzenlemesi yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nca önceden alana fidan dikimi için çukurlar açıldı. 7 bin metre kare alana dikilen zeytin fidanları Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından temin edildi. Programa Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kandıra jandarma Komutan Hasan Dombaycı, izmit Orman İşletme Müdürü Hasan Keskin, Park ve Bahçeler Daire Başkanı Cenan Turan ve  Abhaz Derneğimizin  Başkanı Hasan Konca, katıldı. 300 fidan dikimi protokol ile birlikte gerçekleştirildi. Fidanların üzerine Abhaz derneklerimizin  isimlikleri yerleştirildi.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR

Fidan dikim töreninde konuşan Kocaeli Abhaz Dernek  Başkanımız  Hasan Konca, Büyükşehir Belediyesi’nin kent adına önemli hizmetler verdiğini ifade ederek, Sivil Toplum Kuruluşlarına sunulan destekler ile Kocaeli’de önemli çalışmalar yapıldığını kaydetti ve kendileri için çok önemli bir yer olan Babalı’ya yapılan hatıra ormanı için Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.