Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Kocaeli'nde Önemli Buluşma

Kocaeli'nde önemli buluşma

‘Şube Umut Ziyaretleri’ kapsamında Kocaeli bağışçılarımız ve bursiyerlerimizle buluştuk.

Vakfımız  bağışçıları ve bursiyerlerimizle bir araya geldik. Wellborn Otel’de gerçekleşen programıza, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TEV Genel Başkanı Rona Yırcalı, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Biz İzmit’iz Platformu Kurucusu Hüseyin Erol, davetliler ve bursiyerlerimiz katıldı. 

ARTIK UMUT OLMA SIRASI BENDE

Programın açılış konuşmasını yapan Huriye Merve Çobanlar “Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunuyum. Yurtta odam yoktu sürekli farklı yerlerde yatıyordum. Bu süreçte TEV’le tanıştım. Burs ihtiyaçlarımı karşıladım. Her alanda bilinçlendim. Akademik alanda daha ileri gitme amacındayım. Şimdi Marmara Üniversitesi yüksek lisans eğitimine başlıyorum. Artık umut olma sırası bendedir. Daha çok gence ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

KENDİMİ DERSLERE ADADIM

Huriye Merve Çobanlar’ın ardından konuşan Onur Batman “TEV’e başvurdum ve kazandım. Almış olduğum vicdani sorumlulukla kendimi derslere daha çok adadım. Zonguldak Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden Koü’ye yatay geçiş yaptım. Almış olduğum bursun ilk başarısı bu oldu. Burada TEV Kocaeli Şubesi’ndeki toplantılara katılarak onlarla birçok insanla tanışma fırsatı buldum. Gönüllü ve istekli olarak her etkinliğe katılma ve yardımcı olmaya başladım. Verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

50 YILDA 250 BİN BURS VERDİK

Bugün burada bağışçılarımız, bursiyer olarak eğitimini bitirmiş ve hayata atılmış arkadaşlarımız var. Hayrettin bey aramızda. Tev Kocaeli Şubesi 12 sene önce vakfın 40. yılı sırasında kendisinin başkanlığında kurulmuştur. Tev 1967’de kuruldu ve geçen sene yarım asrı geride bırakmıştır. Yeni proje ve atılımlar için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 50 senede 250 bin burs verdik. Yurtdışında da 2 bin civarında öğrenciye burs verdik. 30’a yakın kurumda gerek bireysel gerekse kurumsal bağışçılarımızla bursiyerlerimizi kamuya kazandırdık. 3 tane kız yurdumuzu Ankara İzmir ve Trabzon’da açtık. Kızlarımızın Büyükşehirlerde barınma sorunu biliyorsunuz. Bunların sayısını arttıracağız. Kocaeli’de 10 bin civarında öğrenciye burs verdik. Biz yaptığımız işin önemli olduğunu düşündüğümüz için bu çalışmaya devam ediyoruz. Biz Türk gençliğinin eğitimine destek olduğumuz için çalışıyoruz. Gerek bu şehirde gerekse ülkede yapılacak bağışların önemli olduğunu. Mutlu gün çelenklerimiz var. Bir Dünya çiçek mottosuyla yapıyoruz. Desteklerinizi bekliyoruz.

BAĞIŞÇILARIN İSİMLERİ HEP YAŞAYACAK

TEV Başkanı Rona Yırcalı’nın ardından konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy “Burs alan bursiyerlerimizin konuşmalarından anladık ki TEV sadece burs vererek faaliyet göstermiyor. Sosyal ve kültürel anlamdaki faaliyetlerle de çalışmalarını sürdürüyor. Geleceğe yönelik formatla çalışmalarını gençlerin daha iyi yetişmelerine yönelik ortamı onlara sağlıyor. Burs alan kişiler burs verenleri sürekli anacaktır. İsimler hep yaşayacaktır. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençleri geleceğe hazırlayanların ve katkı sunanların yeri ayrı olacaktır. Kuruluşundan bu yana TEV’e emek veren herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.