Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

TÜM MİLLETİMİZİN VE TÜRK DÜNYASININ TÜRK DİLİ BAYRAMI KUTLU OLSUN

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şube Başkanımız Dr. Ali Yeşildal, 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nı kutlamak amacıyla yayınladığı mesajda, Türkçenin kadim medeniyetlerin izini taşıdığını ve en zengin içerikli kültüre sahip dillerden biri olduğunu ifade etti.
 
 
Türkçenin yaşadığı coğrafya ve etki alanı oldukça kritik bir öneme sahiptir. Geçmişten alınan değerler dil etrafında yaşamaya ve aktarılmaya devam etmektedir. Ayrıca, dilimizin korunması kültürümüzün muhafazasıyla eş değer olduğu için bu konuda millet olarak hassas olmamız gerekir.
 
Milletimizi bütünleştiren, kültürel birikimi ifade eden, iletişim sağlayan dilimiz bizler için en değerli kaynaklardan biridir.
 
Türk Dili; birçok toplumu, inancı, kültürü ve değeri içerisinde barındırmaktadır. Böylelikle çoğulcu, özünde birlikte yaşama kültürünü barındıran dünyaya örnek olacak bir mirastır. Bizler de yüzyıllardır süregelen geleneklerimize, deyimlerimize, deyişlerimize, atasözlerimize sahip çıkarak dünyaya mesajlarımızı gönül dilimiz Türkçeyle iletmemiz ve Türkçeyi korumamız gerekmektedir.