Kocaeli'nin Tek Sivil Toplum Portalı

Ortak akıl Toplantısı

Gündeme dair ortak sorunların ve çözümlerinin tartışıldığı ‘Ortak Akıl’ toplantısı hafta sonunda Sekapark’ta bulunan Balkan Kültür Evi’nde gerçekleşti.

Toplantıda; Balkan ülkelerinden zorunlu göçlerle ilgili yaşanan sorunlar ve çözüm bulunmasıyla ilgili konular değerlendirildi. Balkan Türkleri Derneği Genel Başkanımız Prof.Dr.Selçuk Koç’un ev sahipliğindeki toplantıya; Batı Trakya Türkleri Derneği İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur, Kocaeli Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Recep Altıntip, Kocaeli Rumeli Türkleri Balkan Kadınları Derneği Başkanı Ayşe Alpaslan, Kocaeli Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Fuat Biçici, Kocaeli Istrancalılar Derneği Başkanı Kamil Terzi ile dernek yöneticileri ile üyeler katıldı. 
Ortak Akıl toplantısına katılanlar birbirleriyle tanışmasının ardından, dernek başkanları yaptıkları ve yapacaklar faaliyetleri anlattı.

SİNERJİ OLUŞTURMAK ÖNEMLİ 
Toplantıya ev sahipliği yapan Genel Başkanımız Prof. Dr. Selçuk Koç, aynı dava uğruna faaliyet gösteren Balkan-Rumeli Derneklerinin bir araya gelmesi ile sinerji oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Kocaeli Balkan Türkleri Derneği’nin 33 yıl önce kurulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Koç, 11 Haziran’da kuruluş yıl dönümü nedeniyle önemli etkinlikler yapacaklarını belirtti. Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı Bodur’da, 18 Ekim’de 50’nci kuruluş yıldönümlerini kutlayacaklarını söyledi. Bodur, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde, 15 Ekim 19.30’da başlayacak konferansa Kocaelilileri davet etti.

ETKİNLİKLERİ ANLATTILAR
Kocaeli Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Altıntip, birçok etkinliğe imza attıklarını belirtip, geleneksel Helva Şenliğini de Ramazan ayı sonrası yapacaklarını, Istrancalılar Derneği Başkanı Terzi de ‘kaçamak’ etkinliği ile Pomak Börekleri yarışmaları düzenleyeceklerini söyledi. Kocaeli Rumeli Türkleri Balkan Kadınları Derneği Başkanı Ayşe Alpaslan, ihtiyaç sahiplerine yardım ağırlıklı faaliyetleri gerçekleştirdiklerini ve bu tür faaliyetleri genişleterek sürdüreceklerini ifade etti. 2005 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini belirten Kocaeli Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Biçici, dayanışma içinde etkinlikler yapılması gerektiğini söyledi. Biçici, “Dayanışma ve kaynaşmayı sağlamak için iftar programının yanı sıra bayanların börek yarışmalarına öncülük ediyoruz. Yüksek tahsil yapan öğrencilere de destek oluyoruz.” dedi.